Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 16 czerwca 2024 11:00

Nowa inicjatywa Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy ogłosiło nową inicjatywę, która zachęca do udziału społeczności w identyfikacji i opisaniu archiwalnych fotografii dokumentujących historię Warszawy po II wojnie światowej.

Projekt Społeczne Opisywanie Fotografii rozpocznie się 27 listopada na niderlandzkiej platformie Vele Handen (Wiele Rąk) i będzie trwać aż do kwietnia 2024 roku. W ramach tego projektu zostaną opisane fotografie dokumentujące zniszczenia i odbudowę Warszawy po II wojnie światowej, autorstwa takich fotografów jak Leonard Jabrzemski, Alfred Funkiewicz i Edward Hartwig. Ponadto, istnieje potrzeba zidentyfikowania slajdów wykonanych przez nich na początku lat 90. Projekt Społeczne Opisywanie Fotografii jest częścią Centrum Fotografii, nowej inicjatywy Muzeum Warszawy, której celem jest rozbudzenie zainteresowania fotografią.

Muzeum Warszawy zachęca wszystkich, szczególnie pasjonatów historii i dawnej fotografii, do udziału w identyfikacji archiwalnych zdjęć ze swoich zbiorów. Zdjęcia zostały zdigitalizowane, ale nie jest znane ich dokładne zawartość. Potrzebna jest ludzka wiedza do rozszyfrowania, co przedstawiają te fotografie. Pracownicy muzeum podkreślają, że sztuczna inteligencja tutaj nie wystarczy, potrzebna jest ludzka interwencja. Wspólne działanie ma na celu zidentyfikowanie miejsc i osób na zdjęciach, aby wzbogacić naszą wiedzę o historii.

Karolina Puchała-Rojek, historyk fotografii i kuratorka wystaw Centrum Fotografii, podkreśla, że każdy z nas ma swoje indywidualne wspomnienia z przeszłości, a publiczność często posiada znaczącą wiedzę na temat historii miasta i obiektów z kolekcji muzealnej. Dlatego zachęca się do wspólnego działania.

Projekt jest finansowany z funduszy Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu Focus on Photography oraz ze środków MKiDN. Muzeum Warszawy posiada bogate zbiory, składające się z ponad 300 000 profesjonalnych i amatorskich zdjęć związanymi z Warszawą. większość z nich powstała po 1945 roku, choć w archiwum znajdują się również zdjęcia przedwojenne oraz z okresu niemieckiej okupacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ