Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 08:45

Mieszkasz na ul. Skarbka z Gór? Koniecznie przeczytaj...

Za nazwami wielu ulic i placów kryją się niezwykłe historie, o których wielu nie ma pojęcia...
Mieszkasz na ul. Skarbka z Gór? Koniecznie przeczytaj...

Źródło: Wikipedia

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • ulicy Skarba z Gór
  • historii ulicy
  • patronie ulicy

Mieszkacie na ulicy Skarbka z Gór i zaczęliście się zastanawiać "...kto to w ogóle jest ten Skarbek, czy pochodzi naprawdę z gór itp"? Zobaczcie, co kryje się w historii Waszej ulicy i jej patrona. 

Na początek maleńki rys historyczny ulicy: Skarbka z Gór to długa na 1,6 kilometra ulica na obszarze Grodzisk, na Białołęce. Łączy ona ulice Jesiennych Liści i Berensona, krzyżując się po drodze z ulicami Magiczną, Astrową i Derby. Ulica Skarbka z Gór pojawia się na zdjęciach lotniczych na mapie Urzędu miasta z lat 1976 - 1977. Obecną nazwę uzyskała 25 marca 1996 roku. Pierwotnie ulica była polną drogą, bez zabudowań i twardej nawierzchni. W jej skład wchodziła na początku obecna ulica Tajemna.

Na początku XXI wieku wokół ulicy zaczęły się budować osiedla bloków mieszkaniowych, uzyskała ona też wtedy nawierzchnię z kostki brukowej. W 2008 roku ulicą zaczęła jeździć komunikacja miejska - trafiła tam wówczas linia 204.

W 2012 roku na ulicy został położony asfalt, zostało też delikatnie przebudowane jej skrzyżowanie z ulicą Berensona. W 2016 roku wybudowany został odcinek między ulicami Magiczną i Jesiennych Liści, w tym samym czasie ulica Tajemna przestała być częścią ulicy Skarbka z Gór i otrzymała własną nazwę.

Patronem ulicy jest Jakub Skarbek z Góry (zm. 1438 r.) – rycerz, dyplomata oraz uczestnik bitwy pod Grunwaldem. 

Wywodził się ze starego polskiego rodu szlacheckiego Skarbków. Początkowo był w służbie króla Zygmunta Luksemburskiego, a od 1410 r. u króla Władysława II Jagiełły. Zgodnie z relacjami historycznymi Skarbek na czele własnej chorągwi wziął udział w bitwie pod Grunwaldem gdzie był jednym z dziewięciu przedchorągiewnych, strzegących wielkiej chorągwi Królestwa Polskiego. Odznaczył się w walce męstwem atakując księcia szczecińskiego Kazimierza V) i biorąc go do niewoli.

W 1414 wraz z Grzegorzem Ormianinem był posłem Władysława Jagiełły do Turcji. Obaj posłowie zostali przyjęci przez sułtana Mehmeda I w Bursie, ówczesnej stolicy Imperium Osmańskiego, co oznaczało nawiązanie stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją. Byli oni też pierwszymi dyplomatami z Europy na dworze sułtańskim.

W okresie niepełnoletności króla Władysława Warneńczyka znalazł się w grupie możnowładców sprawujących rządy w królestwie. Wiosną 1438 r. wziął udział w walkach z najeżdżającym Podole i Ruś chanem Złotej Ordy Sajidem-Ahmadem I. Zginął tam podczas bitwy na Krasnym Polu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Andrzej z Warzelniczej 02.01.2024 16:36
Super pomysł na serię artykułów! Bardzo trzymam kciuki za rozszyfrowanie skąd pochodzą nazwy Małego Rycerza czy Sygnetowa. I gdzie był tytułowy Wielki Dąb.