Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 09:17

Ulica Braci Zawadzkich w Henrykowie

Ulica Braci Zawadzkich – ulica położona na Białołęce w obszarze Henryków, leżąca na granicy osiedli Henryków i Wiśniewo.

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • ulicy Braci Zawadzkich
  • patronach ulicy
  • historii podziału ulicy Braci Zawadzkich

Ulica Braci Zawadzkich – ulica położona na Białołęce w obszarze MSI Henryków, leżąca na granicy osiedli Henryków i Wiśniewo. Biegnie ona jako droga asfaltowa od ul. Modlińskiej na wschód, do ul. Marchołta, krzyżując z ul. Czarnocińską i przechodząc nad Kanałem Henrykowskim.

Ulica do 2015 roku była częścią ulicy Podróżniczej, powstałej w latach 20. XX wieku. Została wydzielona 12 lutego 2015 roku, gdy po wniosku radnych Białołęki uchwałą nr 95 rada miasta na swojej V sesji zmieniła nazwę odcinka podzielonej przez budowę szkoły ul. Podróżniczej od ul. Modlińskiej do ul. Marchołta na ulica Braci Zawadzkich, zmieniając także bieg ulicy Podróżniczej.

Patronami ulicy są bracia Wojciech i Antoni Zawadzcy. Wojciech Zawadzki był współzałożycielem Koła Przyjaciół Wiśniewa, organizatorem istniejącej do dziś miejscowej biblioteki powszechnej, redaktorem lokalnego miesięcznika "Kronika", organizatorem ogólnokształcącego gimnazjum samorządowego w Piekiełku, opiekunem i pomysłodawcą drużyny harcerstwa konspiracyjnego, tzw. "Szarych Szeregów", wykładowcą i nauczycielem w wielu szkołach, represjonowanym przez powojenne władze. Antoni Zawadzki był również nauczycielem, wraz z bratem założył Koło Młodych Polskiej Macierzy Szkolnej, a w trakcie wojny zorganizował wraz z bratem jedne z pierwszych w okupowanym kraju tajne gimnazjalne komplety nauczania; w późniejszym okresie uczył w wielu szkołach, a później był bibliotekarzem w lokalnej bibliotece założonej przez brata. Obaj bracia zostali odznaczeni Złotymi Odznakami Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Przy ulicy znajduje się Park Wiśniewo, który był dawniej częścią majątku Srebrna Góra, o którym ciąg dalszy w kolejnym artykule.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze