Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 10:07

Wybory samorządowe już za 46 dni.

Poradnik dotyczący głosowania w wyborach samorządowych.
  • Źródło: UM st. Warszawy
Wybory samorządowe już za 46 dni.

Źródło: UM st. Warszawy

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • poradniku wyborczym
  • jak głosować w wyborach
  • złożeniu wniosku o zmianę miejsca głosowania

W odróżnieniu od wyborów parlamentarnych głosowanie odbędzie się tylko w miejscu stałego zameldowania. Nie będzie można pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o zmianę miejsca głosowania.

Wszyscy, którzy w poprzednich wyborach (do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej) złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania (jednorazowe dopisanie do spisu wyborców), a nie są zameldowani na pobyt stały w Warszawie - aby móc tu głosować muszą złożyć wniosek(otwiera się w nowej karcie) o zameldowanie na pobyt stały albo wniosek(otwiera się w nowej karcie) o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

Warto sprawdzić czy jest się ujętym we właściwym stałym obwodzie głosowania, za pomocą e-usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji lub aplikacji mobilnej mObywatel. Tu możesz sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców(otwiera się w nowej karcie).

W związku z dużą liczbą składanych wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania tuż przed samymi wyborami, prosimy nie zwlekać z tymi czynnościami do ostatniej chwili! Na wydanie decyzji urząd ma 5 dni

Na kogo będziemy oddawać swój głos?

W wyborach samorządowych 7 kwietnia warszawianki i warszawiacy oddadzą swoje głosy na:

  • Radnych dzielnicy
  • Radnych m.st. Warszawy
  • Radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego
  • Prezydenta m.st. Warszawy

Wszyscy wybierani są na okres 5 lat.

Godziny głosowania

Głosować będzie można od godz. 7.00 do godz. 21.00. Wyjątek stanowi głosowanie w obwodach odrębnych – utworzonych w domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych, gdzie może się ono zakończyć najwcześniej o godzinie 18.00, jeśli wszyscy wyborcy ujęci w spisie wyborców, w danym obwodzie oddadzą swój głos. 

Jak wybieramy?

Na terenie Warszawy wyborcy otrzymają po 4 karty.

W wyborach do Rady m.st. Warszawy, rady dzielnicy oraz do sejmiku województwa mazowieckiego znak „X” można postawić w kratce przy nazwisku kandydata tylko z jednej listy znajdującej się na karcie do głosowania. 

W wyborach Prezydenta m.st. Warszawy znak “X” możesz postawić przy nazwisku tylko jednego kandydata na Prezydenta.

Kiedy głos jest nieważny?

Głos uznaje się za nieważny, kiedy w żadnej kratce znajdującej się przy nazwisku kandydata nie zostanie postawiony znak „X”.

Z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że co najmniej dwie linie muszą się przeciąć w obrębie kratki.

Wszelkie dopiski na karcie do głosowania, rysunki czy dopisanie nazwisk nie wpływają na ważność karty i ważność głosu o ile nie znajdą się w obrębie kratki przeznaczonej na oddanie głosu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze