Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 lipca 2024 18:04

Czy wiecie kim był Feliks Pancer?

Polecamy ciekawy artykuł mieszkańcom ulicy Pancera na Tarchominie, dowiecie się wielu ciekawostek na temat patrona swojej ulicy.
  • Źródło: wikipedia
Czy wiecie kim był Feliks Pancer?

Źródło: fotopolska.eu

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • patronie ulicy Pancera
  • ulicy na Tarchominie
  • historii ulicy i jej patrona

Data nadania nazwy ulicy Feliksa Pancera na Tarchominie to rok 1979.

Bloki osiedla Tarchomin. Powstały od 1979 do końca lat 80 wg proj. Jerzego Androsiuka dla 30.000 osób.
Przedszkole nr 65 z oddziałami integracyjnymi. Budynek stanął tu w 1992 dla szkoły podstawowej, ale prośby mieszkańców pozwoliły zmienić przeznaczenie budynku na przedszkole. Szkołę przeniesiono w 2000 roku na ul. Strumykową i zaadaptowano pomieszczenia. Przeniesiono tu przedszkole działające do tej pory od 1989 na tyłach budynku Pancera 8. Pierwszych przedszkolaków przyjęto 01.10.2001. Jest tu w związku z tym duża sala gimnastyczna, sala sensoryczna i hol na spotkania i uroczystości. Uczęszcza tu ok. 120 dzieci w 5 oddziałach (3 integracyjne). W 2004 utworzono tu plac zabaw na terenie przedszkolnego ogródka. Działają tu kluby Absolwenta i Rodzica. 
Nr 8: Oddziały zamiejscowe Przedszkola nr 65. Przedszkole działało tu od 1989 w zaadaptowanych pomieszczeniach na tyłach budynku. W 2001 przedszkole przeniesiono na Pancera 3, do starej szkoły podstawowej, a tu zostały tylko oddziały zamiejscowe na 75 dzieci.

Warto też wspomnieć kim był Feliks Ludwik Pancer (1798-1851). To inżynier budownictwa lądowego oraz wodnego, oficer Korpusu Inżynierów Królestwa Polskiego. Wywodził się ze szlacheckiej rodziny osiadłej w podostrowieckim Bodzechowie. Kształcił się w Wąchocku i Krakowie, gdzie w 1815 roku rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po trzech latach wstąpił jednak do wojska, gdzie zajął się pracami kartograficznymi - sporządzał mapy Warszawy i okolic, za co po dwóch latach podniesiony został do rangi podporucznika. Wówczas to rozpoczął nadzór nad pracami technicznymi w twierdzy Modlin, samodzielnie projektując różne typy żeliwnych mostów łukowych. Swój pierwszy drewniany most zwodzony postawił w latach 1825-26 na Narwi, łącząc twierdzę z Kępą Szwedzką. Tuż przed wybuchem powstania listopadowego był wykładowcą architektury, budownictwa i mechaniki praktycznej w Warszawskiej Szkole Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierów. Nie był zaangażowany w bezpośrednią walkę - pracował w Komisji Rządowej Finansów a po upadku zrywu znalazł się w Radzie Budowlanej Królestwa Polskiego. W 1838 roku zaprojektował niezrealizowany nigdy wodociąg warszawski, a później zbudował zjazd z placu Zamkowego do Wisły zwany Nowym Zjazdem lub - popularniej - wiaduktem Pancera, otwarty oficjalnie 24 X 1846 roku. Znajdował się on u wylotu ulicy Bednarskiej, składał się z siedmiu arkad łączących nasypy, nad którymi biegł dojazd do mostu łyżwowego przez Wisłę. Ciekawostką był fakt, że późną jesienią wiadukt ten był rozbierany a ponownie stawiano go wczesną wiosną. W pełni wykorzystany został dopiero przez Stanisława Kierbedzia podczas budowy jego mostu, zniknął z krajobrazu Warszawy w czasie budowy trasy W-Z w 1948 roku. Pod koniec życia zajmował się regulacją Wisły na odcinku Wisły od stolicy do Modlina. Zmarł w Warszawie.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ