Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 09:21

Spotkanie z dzikiem... jak się zachować?

W mieście spotkanie z dzikiem dawno przestało być rzadkością i raczej przestaliśmy się temu dziwić. Zwierzęta te pojawiają się również na terenach przez nas zarządzanych.
  • Źródło: Zarząd Zieleni Warszawy
Spotkanie z dzikiem... jak się zachować?

Źródło: Zarząd Zieleni Warszawy

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • spotkaniu z dzikiem
  • właściwym zachowaniu w stosunku do dzikiego zwierzęcia
  • czego unikać podczas spotkania z dzikiem

Dzisiaj dzik spotkany na terenach zurbanizowanych to nie jest już nic nadzwyczajnego. Dziko żyjące zwierzęta coraz częściej pojawiają się w miastach. Powodów może być co najmniej kilka. Warto jednak wiedzieć, jak się wtedy zachować i kiedy zwierzę może potrzebować naszej pomocy.

Bogate uwarunkowania przyrodnicze oraz intensywny rozwój miasta sprawia, że dzikie zwierzęta traktują tereny zurbanizowane niemalże na równi ze swoim naturalnym środowiskiem. Doświadczenie pokazuje, że przestaje im przeszkadzać bliska obecność człowieka oraz hałas. Dlatego jeśli na swojej drodze spotkamy dzika nie należy panikować. Jeśli zwierzę jest spokojne i nie stwarza żadnego zagrożenia, to najlepiej mu nie przeszkadzać i nie próbować przepędzić. Wystarczy oddalić się w bezpieczne miejsce obserwując przy tym zachowanie zwierzęcia. Nie należy przy tym wykonywać gwałtownych ruchów.

Jednym z częstych impulsów dla pozostania dzikich zwierząt na terenach miejskich jest mylne przekonanie pomocy zwierzętom poprzez dokarmianie. Nie wyrzucajmy resztek jedzenia w parkach i na osiedlowe trawniki. Niestety przez takie zachowanie uczymy zwierzęta, że w mieście można łatwo zdobyć pokarm. Gdy przestaniemy je dokarmiać, to same zaczną szukać jedzenia niszcząc przy tym naszą okolicę. Ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie miejsc gromadzenia odpadów. Łatwość zdobycia pokarmu z niezamkniętych pojemników na śmieci to kolejny powód dla dzikich zwierząt, aby zostać w mieście. Jeśli nie chcemy, aby w naszym ogródki pojawili się niechciani lokatorzy to pamiętajmy o zamontowaniu solidnego ogrodzenia. Owoce, warzywa czy pędraki ze zrytych trawników to przysmaki dzików.

Gdy w trakcie spaceru z naszym pupilem spotkamy na naszej drodze dzikie zwierzę to absolutnie nie spuszczajmy naszego psa ze smyczy i nie szczujmy nim. Jeśli dzikie zwierzę poczuje się zagrożone lub zostanie zmuszone do ochrony młodych może zaatakować naszego czworonoga oraz nas samych!

Pamiętajmy, że dziki są: dzikie, silne i poruszają się w grupach.

Zwłaszcza wiosną, kiedy pojawiają się młode, dziki mogą być zdecydowanie bardziej agresywne. Dzieje się tak dlatego, że nie są w stanie odczytać naszych zamiarów i chcą bronić swoich młodych.

CZEGO NA PEWNO NIE ROBIMY:

  • NIE podchodzimy, aby pogłaskać zwierzę
  • NIE dokarmiamy
  • NIE hałasujemy
  • NIE próbujemy ich przegonić

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Gość 02.04.2024 08:24
Kilka razy spotkałam dzika na Tarcho, po prostu je omijałam i szłam sobie dalej albo jechałam na rowerze