Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 08:23

Jak możesz wesprzeć schronisko dla zwierząt?

Schroniska dla zwierząt odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu opieki bezdomnym zwierzakom.
  • Źródło: Agnieszka Jajszczak- lokalna działaczka

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • możliwości pomocy bezdomnym zwierzętom
  • roli schronisk dla zwierząt
  • jak możesz wesprzeć schronisko dla zwierząt

W 2022 roku były domem dla 84 008 psów oraz 34 050 kotów. Zastanawiasz się, jak wesprzeć te placówki lub zaadoptować zwierzaka? Podpowiadamy!

Darowizny
Najprostsza metoda wsparcia, która nie wymaga Twojego bezpośredniego zaangażowanie. Wiele schronisk jest zależnych od darowizn finansowych. Nawet niewielka kwota może pomóc w pokryciu kosztów opieki, leczenia i karmy dla zwierząt.

Wolontariat
Spędź czas jako wolontariusz w schronisku, pomagając w opiece nad zwierzętami, spacery, czyszczenie klatek, organizacja wydarzeń charytatywnych czy robienie zdjęć zwierzakom do adopcji. każda pomoc jest potrzebna. Pamiętaj jednak, że wolontariuszem nie jest się od wielkiego dzwonu. W tym przypadku potrzeba jest regularność, poświęcenie czasu i zaangażowanie. Napisz do schroniska w swojej okolicy, aby dowiedzieć się, w jaki sposób możesz zaangażować się w ich działalność.

Zbiórki darów
Weź udział w jednej ze zorganizowanych zbiórek lub osobiście skontaktuj się ze schroniskiem i zapytaj, jakie rzeczy aktualnie są im potrzebne - takie jak karma, koce, zabawki, leki, a może środki czystości. “Zbiórki darów na schronisko nie tylko wspierają ratowanie życia zwierząt, ale również kształtują społeczeństwo oparte na empatii, trosce i solidarności. Są ogromnym odciążeniem dla schronisk, które często są niedofinansowane. Rodzice przynoszący dary razem ze swoimi dziećmi uczą ich odpowiedzialności i zaangażowania społecznego” - tłumaczy Michał Kozioł, współorganizator akcji “Paczka dla zwierzaczka” i radny dzielnicy Białołęka. 

Adopcja
Jednym z najbardziej bezpośrednich sposobów wsparcia schroniska jest adopcja zwierzęcia. Jak wygląda proces adopcji zwierzęcia? Musisz być przygotowany na wizytę w schronisku i spędzenie czasu ze zwierzętami, tak aby dobrać tego, który najbardziej do Ciebie pasuje i z którym nawiążesz więź. Nierzadko schroniska wymagają pary spotkań adaptacyjnych, aby sprawdzić jak zwierzę zachowuje się w stosunku do potencjalnych rodziców adopcyjnych. Przygotuj się na wywiad dotyczący tego, gdzie mieszkasz, jak mieszkasz, ile zarabiasz i jakie masz wcześniejsze doświadczenia jeżeli chodzi o posiadanie psa czy kota. Po adopcji nastaje czas aklimatyzacji, gdzie otrzymasz wsparcie od schroniska, ale także przygotuj się na to, że mogą pracownicy placówki mogą chcieć cię odwiedzić celem weryfikacji warunków w jakich adopcyjny futrzak żyje. I to co najważniejsze - musisz uzbroić się w cierpliwość. Zwierzęta ze schroniska mają różne historie i bagaże doświadczeń, których nie znamy. “Gdy zaadoptowaliśmy suczkę ze schroniska nie chciała nawet wejść do domu. Bała się mężczyzn. Można było ją głaskać tylko w wybranych miejscach.” - opowiada Agnieszka Jajszczak, adopcyjna mama suczki Delty, lokalna działaczka społeczna i kandydatka do sejmiku - “Dużo czasu zajęła aklimatyzacja. Z czasem jednak przekonała się do nas. Poczuła się bezpiecznie. Zaczęła się przytulać i spać na kanapie, prosić o głaskanie. Nigdy wcześniej nie miałam tak grzecznego i wdzięczniejszego psa. Niemniej jednak adopcja ze schroniska powinna być przemyślaną decyzję. Nierzadko zwierzęta w placówkach mają za sobą trudną historię, przemocowego właściciela czy choroby. nie traktujmy ich jak przedmiot, który można zwrócić”.

Istnieje wiele sposobów, w jakie możesz wspomóc schronisko dla zwierząt, niezależnie od tego, czy decydujesz się na adopcję, wolontariat czy darowizny każde wsparcie przynosi radość zarówno człowiekowi, jak i zwierzakowi, tworząc niezwykłą więź opartą na wzajemnej miłości i zaufaniu.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze