Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 16 czerwca 2024 12:08

Majówka na Mazowszu – zamki i wypoczynek nad wodą

Nie masz planów na tegoroczną majówkę? Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób można spędzić ją aktywnie i kulturalnie, nie wyjeżdżając z województwa mazowieckiego.
Majówka na Mazowszu – zamki i wypoczynek nad wodą

Źródło: archiwum UMWM

W poniższym artykule przeczytasz m.in.:

jak spędzić majówkę.

jakie atrakcje znajdują się w województwie mazowieckim.


Majówka za murami

Na Mazowszu wcale nie brakuje zamkowych murów. Klimat dawnego Księstwa mazowieckiego można poczuć zwiedzając średniowieczne warowanie. Poniżej rekomendujemy ciekawe obiekty, które zdaniem naszej redakcji warto odwiedzić.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

Zamek w Liwie był w czasach książąt mazowieckich graniczną warownią, strzegącą przeprawy przez rzekę Liwiec. Na wschód od niej znajdowało się sporne z Litwą Podlasie. Podczas II wojny światowej Polak Otton Warpechowski, przekonał Niemców, że zamek wybudowali Krzyżacy, dzięki czemu zaczęła się jego odbudowa. Od 1963 roku mieści się tu Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, posiadające wspaniałą kolekcję broni białej i palnej. Liw warto odwiedzić w połowie sierpnia, kiedy na zamkowych błoniach odbywa się Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny.

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie 

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Fot: archiwum UMWM 

Zamek jest jednym z przystanków na Szlaku Konrada Mazowieckiego – część Szlaku Książąt Mazowieckich. Dzisiejszy jego wygląd zawdzięczamy rewitalizacji i pracom archeologicznym. Warto zwrócić uwagę m.in. na zachowany prostokątny mur zewnętrzny z dwiema okrągłymi basztami narożnymi: południowo-wschodnią (więzienną) i zachodnią orazna bramę w murze od południowej strony zamku, podziemia czy głaz na dziedzińcu upamiętniający śmierć żołnierzy Armii Krajowej. Zamkowe stałe wystawy to „Fakty i mity ciechanowskiego zamku” oraz „Księstwo Mazowieckie 1200-1526.

Czersk 

Zamek Książąt Mazowiecki w Czersku fot: archiwum UMWM

Czersk to dawna stolica Ziemi Czerskiej, siedziba książąt mazowieckich, własność królów polskich. Główną atrakcją są tutaj ruiny Zamku Książąt Mazowieckich, gotyckiej warowni z przełomu XIV i XV wieku. U podnóża zamku znajduje się Jezioro Czerskie, czyli starorzeczeWisły. Dawniej Wisła płynęła pod samym zamkiem, zmieniła jednak koryto i dziś do jej brzegów jest ponad 2 km. W pierwszych dniach maja na zamku organizowane jest wydarzenie pt. Średniowiecze na wesoło.

Wodne przygody

Z zamkowych murów warto udać się nad wodę. Oto kilka propozycji według Gazety Bielan:

Pułtusk

Półtusk fot: archiwum UMWM

Wycieczkę rozpoczynamy w Pułtusku – „Wenecji Mazowsza”. Miasteczko zawdzięcza to miano położeniu na wyspach tworzonych przez kanały Narwi. Pułtusk słynie z najdłuższego, mającego niemal 400 m, brukowanego rynku w Europie. Od północy zamyka go wybudowana w 1449 roku bazylika pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, która w latach 90. minionego wieku zasłynęła odkryciem na jej sklepieniu wspaniałych renesansowych polichromii. W 2018 roku kościół został wpisany na listę Pomników Historii. Bazylika dostępna jest dla zwiedzających w okresie letnim w godz. 11:00-14:00 lub po wcześniejszym umówieniu. Po przeciwnej stronie rynku wznosi się zamek dawnych właścicieli miasta – biskupów płockich. W jego murach mieści się dzisiaj Hotel Zamek Pułtusk „Dom Polonii”. Oprócz noclegu oraz restauracji słynących z serwowania staropolskich potraw można tam skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego lub odbyć rejs gondolą po Narwi. Na dzieci czeka atrakcyjny plac zabaw i zagroda z alpakami.

Jezioro Zegrzyńskie

Kiedy w 1963 roku ukończono budowę zapory w Dębem, powstał zbiornik wodny nazwany Jeziorem Zegrzyńskim o powierzchni 30,3 km2 i objętości 94,3 mln m3. Jezioro jest ważnym źródłem wody dla Warszawy, ale przede wszystkim to jedna z największych atrakcji Mazowsza i miejsce wypoczynku mieszkańców stolicy i okolic. Jezioro to znakomite miejsce dla miłośników sportów wodnych: żeglarstwa, windsurfingu, flyboardingu czy kajakarstwa. Także wędkarze mają tu swoje ulubione miejsca. Wzdłuż jeziora na miłośników sportów wodnych czekają liczne porty i szkoły żeglarskie. Amatorzy plażowania mają do wyboru kilka piaszczystych plaż. Najpopularniejsza jest Dzika (tylko z nazwy) Plaża w Nieporęcie z molo, placem zabaw dla dzieci, alejkami spacerowymi, siłownią w plenerze, wypożyczalniami sprzętu wodnego, zapleczem sanitarnym i gastronomicznym. Na uwagę zasługują plaże w Nieporęcie-Pilawa, w Serocku w północnej część Jeziora Zegrzyńskiego oraz w Białobrzegach i Wieliszewie. Nad brzegami jeziora działa wiele kompleksów hotelarskich, restauracji i obiektów rekreacyjnych.

 

Artykuł finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ