Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 16 czerwca 2024 10:45

Noc muzeów w Warszawie

Już w najbliższą sobotę odbędzie się muzealne święto. Na Białołęce w ramach Nocy Muzeum będziecie mieli okazję dzięki Fundacji AVE przejechać się zabytkowym ogórkiem przez Białołękę na tropie Wisły `44.
  • Źródło: Miasto Warszawa
Noc muzeów w Warszawie

Źródło: Fundacja AVE

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • nocy muzeów
  • nocnych atrakcjach Warszawy

 

Wycieczka po pszczelarium, interaktywna instalacja przenosząca w świat sztuki i parada zabytkowych autobusów – to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych na 20. Noc Muzeów w Warszawie.
W nocy z 18 na 19 maja otwartych będzie aż 312 placówek, z czego 46 po raz pierwszy, m.in. Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Galeria Art Rytel, PGE Narodowy czy Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa w Warszawie.

Podobnie, jak w latach poprzednich odwiedzić będzie można nie tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne, np. zakamarki Ministerstwa Rozwoju i Technologii, salę obrad Rady Ministrów przy Al. Ujazdowskich, profesjonalne studio nagrań audiobooków czy gabinet Prezydenta m.st. Warszawy.

Poza tym w Centrum Nauki Kopernik będzie można porozmawiać z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją, a w Wojskowej Akademii Technicznej zobaczyć prawdziwy poligon i spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy. Na spacerowiczów będą także czekały atrakcje w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce, Bibliotece Uniwersyteckiej UW i Akademii Sztuk Pięknych.

Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego przygotowała grę terenową dla dzieci, a Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie spacer nad dachami Nowogrodzkiej. Z kolei na fasadzie siedziby głównej Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta będzie można zobaczyć instalację Jadwigi Sawickiej Rzeczy, ludzie, duchy. Będzie jej towarzyszyć oprawa muzyczna, a zwiedzający zostaną zaproszeni do włączenia się we wspólne pisanie wiersza.

Miasto przygotowało też specjalne trasy, dzięki którym zwiedzający nie ominą najciekawszych punktów Nocy Muzeów.

Tej nocy na pewno nie będą się nudzić pasjonaci komunikacji miejskiej i historycznych pojazdów – po raz kolejny zorganizowane zostaną parady zabytkowych autobusów i tramwajów. Wieczorem pojazdy wyruszą na trasy bezpłatnych linii muzealnych.

Zabytkowe autobusy można będzie spotkać na trzech liniach – A (na wystawę tramwajową na pl. G. Narutowicza), P (z Metra Wilanowska do Piaseczna i do kolejki wąskotorowej) oraz R (zwiedzanie zajezdni autobusowej „Stalowa”).

Tradycyjnie już na stołeczne ulice i torowiska wyjadą specjalne autobusy i tramwaje, które dowiozą chętnych do najpopularniejszych atrakcji. Przejazd liniami A, B, C, D, E, F, M, P i R będzie bezpłatny. Rozpoczną kursowanie po godz. 18:00. Główny punkt przesiadkowy zlokalizowany został przy ul. Emilii Plater.

Tego dnia Tramwaje Warszawskie przygotowują w godzinach popołudniowych paradę zabytkowych tramwajów. Start o godz. 17:30 z pl. Narutowicza. Historyczne wagony przejadą przez Warszawę na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most ks. J. Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA.

Po zakończeniu parady tramwaje ustawią się na stanowiskach na pętli na pl. Narutowicza i stworzą swego rodzaju „muzeum na szynach”. Festiwal Tramwajów będzie trwać do północy.

Miejskie Zakłady Autobusowe zapraszają do zwiedzania zajezdni autobusowej przy ulicy Stalowej 77. Z pokładu nowoczesnego autobusu elektrycznego będzie można obserwować, jak funkcjonuje zakład obsługujący ponad 300 autobusów. O codziennej pracy opowiedzą przewodnicy. Zajezdnię zwiedzać można w godz. 18:00-23:00.

W Noc Muzeów kursowanie metra linii M1 i M2 będzie wydłużone do godz. 2:30. Tramwaje linii 2, 4, 9, 11, 26 i 33 będą kursowały do ok. godz. 2:30, przy czym ostatnie kursy z centrum zaplanowano ok. godz. 2:00. Po godz. 23:00 składy linii 4, 9, 11, 26 i 33 trafią na trasy zmienione.

Aż do ok. godz. 2:30 kursować będą autobusy linii 111, 116, 180, 190, 517 i 527, jednak ostatnie odjazdy z centrum zaplanowane zostały ok. godz. 2:00. Autobusy linii nocnych N13, N24, N25 i N32 do godz. 2:30 będą odjeżdżały z przystanków częściej.

Na Białołęce w ramach Nocy Muzeum będziecie mieli okazję dzięki Fundacji AVE przejechać się zabytkowym ogórkiem przez Białołękę na tropie Wisły `44

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ