Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 16 czerwca 2024 12:14

Mistrzowie parkowania #5 - tak się nielegalnie parkuje na Białołęce

[TYLKO U NAS] Na ul. Marywilskiej spotkaliśmy zastawione przejście dla pieszych, przez które musiała przedrzeć się kobieta z dzieckiem w wózku. Na Henrykowie wielu prowadzących pojazdy parkuje "tylko na chwilkę" włączając przy tym światła awaryjne. W cyklu "Mistrzowie Parkowania" publikujemy co tydzień zdjęcia nielegalnie zaparkowanych przez kierowców i kierowczynie samochodów na Białołęce.
Mistrzowie parkowania #5 - tak się nielegalnie parkuje na Białołęce
Chodnik zastawiony autem

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • mistrzach parkowania
  • nielegalnym parkowaniu na Henrykowie i na ul. Marywilskiej
  • karach za wykroczenia

O tym, dlaczego miejski krajobraz jest w wielu miejscach zdominowany przez nielegalnie parkujące auta oraz dlaczego to problem pisaliśmy w pierwszej edycji mistrzów parkowania. 


Porzucone w przypadkowych miejscach auta nie tylko tworzą chaos na ulicach i podwórkach, ale także stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa. 


Blokując chodniki i przejścia dla pieszych, samochody kuszą los stwarzając ryzyko dla przechodniów i prowokując niebezpieczne manewry na drodze. To nie tylko problem komunikacyjny, ale także estetyczny - miasto staje się labiryntem pojazdów, a ulice tracą swój urok. Rozwiązanie tego problemu wymaga nie tylko kar i realnego egzekwowania przepisów, ale także edukacji, by wszyscy byli świadomi konsekwencji swoich działań.

Co grozi za te wykroczenia?

Bohaterem czwartej edycji mistrzów parkowania jest Henryków - część Białołęki. Poniżej przedstawiamy listę wykroczeń, które zauważyliśmy spacerując ulicami Henrykowa.

  • Niszczenie zieleni. Mandat: do 1000 zł – KW Art. 144. 1.
  • Zastawienie chodnika (mniej niż 1,5 m). Mandat: 100 zł – PoRD Art. 47. 1.
  • Korzystanie niezgodnie z przeznaczeniem (np. parkowanie na zieleni lub sug. przejściu dla pieszych). Mandat: do 3000 zł – PoRD Art. 45. 1.4.
  • Zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub przejeździe dla rowerów, a także w odległości poniżej 10 m od tego przejścia lub przejazdu (na drodze dwukierunkowej również 10 m za przejściem lub przejazdem). Mandat od 100 do 300 zł (PoRD Art. 49. 1.2. Zabrania się zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem).
  • Parkowanie poza liniami wyznaczającymi miejsce postojowe. Mandat 100 zł - 1 punkt karny, KW art. 92 § 1 w związku z § 90 ust. 2-3 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych
  • Parkowanie na podjeździe (drodze pożarowej) Art.  130a.  [Usunięcie pojazdu z drogi. Przepadek pojazdu. Koszty usunięcia. Blokada kół pojazdu] Mandat: 100 zł + koszt usunięcia pojazdu osobowego od 606 do 697 złotych.
 
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ