Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 16 czerwca 2024 10:05

Parafia św. Michała Archanioła w Warszawie

Dziś w ramach Naszego cotygodniowego cyklu "Perełki Białołęki" przedstawiamy zabytkową barokową świątynię z początku XVIII wieku znajdującą się przy ul. Głębockiej 119.
  • Źródło: wikipedia
Parafia św. Michała Archanioła w Warszawie
Kościół św. Michała Archanioła ul. Głębocka 119

Źródło: wikipedia

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • kościele św. Michała Archanioła
  • budowie kościoła
  • historii zabytkowej budowli

Modrzewiowa budowla ze stromym dwuspadowym dachem krytym gontem, z niewielką wieżyczką zwieńczoną krzyżem, stoi w pobliżu zabytkowego cmentarza z XVI wieku na terenie Grodziska.
 

Budowa Kościoła

Kościół zbudowali w 1717 bernardyni na miejscu starszego, spalonego w czasie potopu szwedzkiego. Nie wiadomo ile budowli wzniesiono wcześniej w tym miejscu, ale źródła zgodnie podają, że fundatorem pierwszego kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Grodzisku była królowa Bona posiadająca po śmierci męża rozległe dobra na Mazowszu.

Bernardyni otrzymali ziemię w Grodzisku od króla Zygmunta III Wazy i wznieśli tam oprócz kościoła rezydencję zakonną. W 1734 świątynia wzbogaciła się o dwa spiżowe dzwony kościelne.

Od 1811 wnętrze miało cztery ołtarze, z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w głównym i wizerunkami św. Antoniego, św. Michała i św. Jana Nepomucena w bocznych. Główny ołtarz został przeniesiony z kościoła bernardynów na Pradze, który został rozebrany a w jego miejscu wzniesiono fortyfikacje Pragi.

W późniejszych latach w kościele odprawiano mszę tylko raz w tygodniu w niedzielę i w święta. W 1864 po zlikwidowaniu zakonu został włączony do parafii Matki Boskiej Loretańskiej na Pradze. W 1888 przeszedł gruntowny remont.

Od 1895 do 1917 był filią parafii opiekującą się wsiami: Drewnica, Grodzisk, Marki i Siwki.

Kościół po II wojnie światowej

Po zniszczeniach II wojny światowej został w 1950 wyremontowany. Kościół gruntownie odnowiono w latach 2003–2004.

Do zabytkowego wyposażenia, oprócz ołtarza z XVII wieku, należą również drewniane figury św. Feliksa, Jana Nepomucena oraz dwóch świętych bernardyńskich, obraz św. Stanisława z XVIII wieku i kielich z późniejszą, dorobioną w 1889, stopą. W kościele znajdują się również 6-głosowe organy z 1976.

Oprócz kościoła w rejestrze zabytków pod tym samym numerem widnieje również przykościelny cmentarz z 1534.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ