Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 16 czerwca 2024 11:30

Gospodarstwo Rysiny - urocza farma w stolicy

Dziś w ramach Naszego cotygodniowego cyklu "Perełki Białołęki" przedstawiamy wyjątkowe miejsce, jakim jest Gospodarstwo rolne Rysiny.

Gospodarstwo Rysiny znajduje się na Białołęce, 20 min autem z centrum Warszawy.

Rysiny to kompleks składający się z kilku malowniczych, wyglądających na zabytkowe budyneczków, wielu szklarni, hali targowej z warzywniakiem, obleganej kameralnej piekarni i plenerowej kawiarni. Wszystko przypomina nieco francuską prowincję i jest w Warszawie czymś absolutnie wyjątkowym. Nawet spory poranny ruch i zatłoczony parking nie były w stanie popsuć uroku tego miejsca. Choć oczywiście warto uzbroić się w cierpliwość, szczególnie w sobotnie przedpołudnie. Tutejsze produkty pochodzą z okolicznych pól i są uprawiane bez pestycydów. I rzeczywiście sałata wydaje się tu jakaś zieleńsza, rzodkiewki bardziej chrupiące, a gorący chleb trochę pachnie dzieciństwem.

Gospodarstwo rolne Rysiny działa od 1978 roku. Znajduje się na Żeraniu i pewnie nie za dużo osób ma tu po drodze. Miejsce jest jednak na tyle magiczne, że ściąga ludzi z całej Warszawy, a nawet i okolic! tylko spójrzcie na tę zabudowę, czyż nie wygląda jak domki w Disnaylandzie? Zdecydowanie warto tu przyjechać od czasu do czasu, bo nie dość, że miejsce jest piękne, to jeszcze kupicie tu owoce, warzywa i rośliny prosto od Państwa Majlertów. Dodatkowo działa tu restauracja samoobsługowa, która z zebranych plonów wyczarowuje pyszne rzeczy! 

Dwa gospodarstwa Majlertów

Zacznijmy od tego, że są dwa gospodarstwa Majlertów. Jedno to właśnie Rysiny (Elżbiety i Przemysława Majlertów), a drugie znajduje się przy Wyspiarskiej 45 i należy do Ludwika Majlerta. To drugie specjalizuje się w szparagach i dyniach, ale oczywiście oferta jest znacznie szersza. Gospodarstwo znajduje się raptem kilkaset metrów od Rysin przy głównej ulicy dojazdowej.

Rysiny – godziny otwarcia i asortyment

Po gospodarstwie można trochę pospacerować i odkryć np. mały staw na tyłach. Choć należy uważać na stojące gdzieniegdzie tabliczki “teren prywatny”. Miejsce jest otwarte w tygodniu 8-17, w sobotę 8-15. W niedzielę Rysiny odpoczywają. Spędziliśmy tu 2 godziny. Można z wózkiem, można z psem. Dojazd także autobusem 176 do przystanku Smugowa.

Poza owocami i warzywami kupicie tu też przeróżne wypieki w rysinowej piekarni, jak i dostaniecie sery, jogurty, miody, wege pasztety, kwiaty czy przetwory. Można tu zrobić solidne weekendowe zakupy. Wybór warzyw, ziół i owoców jest ogromny, a wszystko jest piękne i świeże.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Aaa 03.06.2024 10:59
Super miejsce polecam 👍

PRZECZYTAJ