Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 16 czerwca 2024 12:10

Szczepienie przeciwko HPV

Dowiedz się, dlaczego tak ważne jest to szczepienie i przyjdź ze swoim dzieckiem.
  • Źródło: ZOZ Targówek i Białołęka
Szczepienie przeciwko HPV
HPV

Źródło: pixabay

W tym artykule przeczytasz miedzy innymi o:

  • szczepieniu przeciwko HPV
  • terminach szczepień
  • programie szczepień

Zapraszamy rodziców dzieci na bezpłatne szczepienia przeciwko HPV przeznaczone dla dzieci w wieku 11-14 lat.

Aby Państwu ułatwić skorzystanie z programu organizatorzy wyznaczyli popołudniowe godziny szczepień.

Terminy szczepień:

W dniu 04.06.2024 w godz. 16:00 - 19:00

  • ul. Milenijna 4

W dniu 06.06.2024 w godz. 16:00 - 19:00

  • ul. Łojewska 6

Programy szczepień przeciwko HPV:

  • Pierwszy program szczepień finansowany ze środków m.st Warszawy skierowany jest do dziewczynek i chłopców w wieku 12-14 lat (po ukończeniu 12. roku życia, a przed ukończeniem 13. roku życia). Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek szczepionki podawanych w odstępie 6 miesięcy – w ramach programu finansowane są obie . Wiek dziecka dotyczy podania pierwszej dawki szczepionki – druga dawka może zostać podana po ukończeniu 13. roku życia. Do szczepień kwalifikowane są osoby będące mieszkańcami m.st. Warszawy. Przed wykonaniem szczepienia niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań.
     
  • Drugi program bezpłatnych szczepień przeciw HPV finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia jest skierowany do dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Czym jest HPV

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. Odpowiada on za zachorowania na raka szyjki macicy, brodawki narządów płciowych, a także inne choroby nowotworowe. Szczepienia przeciw HPV należą do działań profilaktycznych. Mają one na celu ochronę przed chorobami wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego, które mogą prowadzić do rozwoju stanów przednowotworowych i nowotworów takich jak: rak szyjki macicy, rak pochwy, rak odbytu, rak prącia czy brodawek narządów płciowych.

Szczepienia przeciwko HPV są szczepieniami zalecanymi dla każdego dziecka po ukończeniu 9 lat. Z uwagi na fakt, że do zakażenia HPV dochodzi głównie drogą płciową, najlepiej wykonać szczepienie jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Wiek 12 i 13 lat jest optymalny do szczepienia HPV, ponieważ umożliwia on wykonanie szczepienia zanim dojdzie do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Co ważne, w tym wieku wystarczy podać tylko dwie dawki szczepienia zamiast trzech, jak to ma miejsce u osób w wieku 15 lat i starszych. Należy również podkreślić, że szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat są bezpłatne.

Jak podkreśla NFZ, szczepienia przeciwko HPV są bezpieczne, a badania naukowe potwierdzają bardzo duży profil ich bezpieczeństwa. Są to rekombinowane szczepionki, zawierające wysokooczyszczone cząsteczki wirusopodobne, przy czym nie zawierają wirusowego DNA, dzięki czemu nie mogą zakazić człowieka, namnażać się, ani też wywoływać choroby.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ