Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 lipca 2024 18:51

Pojemniki na małe elektrośmieci - gdzie znajdziecie?

Telefony komórkowe, ładowarki, żarówki, baterie, akumulatory – tych drobnych elektroodpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza. Podajemy listę punktów na Białołęce, gdzie możecie się ich pozbyć.
 • Źródło: Miasto Warszawa
Pojemniki na małe elektrośmieci - gdzie znajdziecie?
Miejski Punkt Elektrośmieci (MPE)

Źródło: Miasto Warszawa

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

 • wykazie punktów na elektroodpady
 • tym, co można zrobić z elektroodpadami

Od dłuższego czasu warszawiacy mogą pozbyć małych elektrośmieci i zostawić je w jednym z kilkudziesięciu pojemników ustawionych w miejskiej przestrzeni.

Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE)

Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE) to specjalne pojemniki, w których mieszkańcy mogą oddać stare baterie i niewielkie elektrośmieci. Ustawione są w łatwo dostępnych miejscach, w niemal wszystkich dzielnicach Warszawy. Pierwsze pojemniki pojawiły się w miejskiej przestrzeni w ubiegłym roku. Tylko w pierwszych miesiącach funkcjonowania zebrano dzięki nim 8 ton odpadów. 

Co jeszcze można zrobić z elektroodpadami?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to źródło szkodliwych substancji, ale również cennych surowców. Oddawanie elektrośmieci tylko w wyznaczonych do tego miejscach zwiększa szansę na ich recykling i ochronę planety.

Poza MPE stare elektroodpady można oddać także w sklepach z elektroniką, PSZOK-ach, w MPSZOK-ach, Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko i pojemnikach na małe elektrośmieci ElektroEko. Można zamówić odbiór bezpośrednio z domu, dzwoniąc wcześniej pod numer telefonu 22 22 333 00 lub wypełniając formularz online na stronie elektrosmieci.pl. Mieszkańcy mogą także wziąć udział w cyklicznych miejskich akcjach, podczas których elektroodpady wymieniane są na rośliny. Podczas tegorocznych wydarzeń organizowanych w ramach akcji Ekopoukładani zebrano łącznie 23 tony takich odpadów, w tym ponad 2,5 tony baterii.  

Gdzie można oddać elektrośmieci?

Duże elektrośmieci:

w sklepie – przy zakupie nowego sprzętu w sklepie można w nim zostawić nieodpłatnie taki sam zużyty sprzęt, również przy sprzedaży wysyłkowej dystrybutor/dostawca sprzętu ma obowiązek odebrać taki sam stary zużyty sprzęt z domu

bezpośrednio z domów – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, zmywarek, telewizorów), ale przy tej okazji może być zabrany również mniejszy sprzęt. Co musisz zrobić?

- Odpowiednio przygotować sprzęt. Odłączyć go od zasilania, wodociągów[!]. Odbierane są wyłącznie kompletne urządzenia – zasady odbioru elektrośmieci są przedstawione na stronach organizacji, które odbierają zużyty sprzęt. 

w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ach) – to specjalnie zorganizowane miejsca, w którym mieszkańcy mogą oddać wybrane odpady komunalne. PSZOK-i bezpłatnie przyjmują m.in.: lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe, lodówki, chłodziarki, klimatyzatory domowe, odbiorniki radiowe i TV zawierające lampy rtęciowe, zmywarki, kuchenki gazowe i elektryczne, pralki, odkurzacze, odtwarzacze CD, DVD, akumulatory, baterie). Na Białołęce działa punkt:

 • przy ul. Płytowej 1 (dzielnica Białołęka), tel. 22 811 08 53.

Małe elektrośmieci:

w sklepie – przy zakupie nowego sprzętu w sklepie można w nim pozostawić nieodpłatnie taki sam stary sprzęt, a przy sprzedaży wysyłkowej dystrybutor/dostawca sprzętu ma obowiązek odebrać taki sam stary sprzęt z domu – również nieodpłatnie

w Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-ach) – to pojazdy przeznaczone do bezpłatnego odbierania od mieszkańców odpadów komunalnych, w tym odpadów niebezpiecznyc. Pojazdy zatrzymują się w wyznaczonych miejscach zgodnie z ustalonym harmonogramem. MPSZOK-i działają w systemie objazdowym dwa razy w tygodniu (w środy w godz. 11.00-18.30 i w soboty w godz. 10.00-17.30). MPSZOK-i przyjmują m.in.: małe, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, których wymiary nie przekraczają 25 cm, baterie, akumulatory. Do MPSZOK-ów nie są przyjmowane duże zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne;

w Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko – zbiórka elektrośmieci odbywa się w każdej dzielnicy Warszawy, w soboty, w godzinach 10.00 – 14.00. Odbiór elektrośmieci w punktach zbierania jest bezpłatny;

w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ach) – to specjalnie zorganizowane miejsca, w którym mieszkańcy mogą oddać wybrane odpady komunalne. PSZOK-i bezpłatnie przyjmują m.in.: lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe, lodówki, chłodziarki, klimatyzatory domowe, odbiorniki radiowe i TV zawierające lampy rtęciowe, zmywarki, kuchenki gazowe i elektryczne, pralki, odkurzacze, odtwarzacze CD, DVD, akumulatory, baterie). Na Białołęce działa punkt:

 • przy ul. Płytowej 1 (dzielnica Białołęka), tel. 22 811 08 53,

w Miejskich Punktach Elektroodpadów – pojemnik składa się z siedmiu tub, do których wrzucamy zużyte płyty CD/DVD, tonery, telefony, ładowarki, baterie i żarówki. 

Miejskie Punkty Elektroodpadów znajdują się na:

 • ul. Hemara 8, teren Przedszkola nr 414
 • ul. Ceramiczna 9a , teren Przedszkola nr 430
 • ul. Ceramiczna 11, teren Szkoły Podstawowej nr 355
 • ul. Strumykowa 17, teren Przedszkola nr 226
 • ul. Liczydło 3a, teren Przedszkola nr 192
 • ul. Kobiałka 49 , teren Szkoły Podstawowej nr 31
 • ul. Marywilska 44, teren przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 21

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ