Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 lipca 2024 19:06

Białołęcki Dąb Robert na podium

Przez cały czerwiec trwało głosowanie internautów na Drzewo Roku 2024. W plebiscycie wzięło udział 16. najciekawszych drzew z całej Polski, wybranych przez jury z ponad 40 zgłoszeń, które napłynęły na konkurs Klubu Gaja.
Białołęcki Dąb Robert na podium
Dąb Robert z Białołęki

Źródło: www.drzeworoku.pl

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • konkursie Drzewo Roku
  • finalistach konkursu
  • Dębie Robert z Białołęki

Tegoroczną edycję konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja wygrał buk purpurowy Serce Wzgórz Dalkowskich zdobywając 10 521 głosów internautów! 300-letni okaz rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce w woj. dolnośląskim i jest centrum życia mikroregionu. Legenda głosi, że drzewo to spełnia marzenia – turyści często wrzucają do dziupli w buku łupinki bukowe z własnymi życzeniami. W lutym 2025 roku będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku!

Głosowanie trwało przez cały czerwiec

Przez cały czerwiec trwało głosowanie internautów na Drzewo Roku 2024. W plebiscycie wzięło udział 16. najciekawszych drzew z całej Polski, wybranych przez jury z ponad 40 zgłoszeń, które napłynęły na konkurs Klubu Gaja. To drzewa szczególnie doceniane i lubiane przez społeczności lokalne, a także ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego. Po emocjonującej rywalizacji zwyciężył Buk Serce Wzgórz Dalkowskich w gminie Gaworzyce w woj. dolnośląskim z 10 521 głosami internautów. Na drugim miejscu z 10 127 głosami uplasował się ponad 300-letni Platan Miłości w Targoszynie w gminie Mściwojów w woj. dolnośląskim. Podium zamyka Nasz białołęcki 350-letni Dąb Robert z 6 102 głosami.  Podczas głosowania internauci oddali 43223 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu www.drzeworoku.pl odnotowano ponad 320 tysięcy odsłon. 

Wszyscy finaliści biorący udział w głosowaniu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października 2024 roku w podczas obchodów Święta Drzewa w Warszawie.

Dąb Robert w Warszawie

To dąb szypułkowy (Quercus robur L), wiek ponad 350 lat, wys. ok .28 m, obwód 543 cm, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Fundację Park przy Szkole, Stowarzyszenie Razem dla Białołęki, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Dąb szypułkowy, nazwany przez mieszkańców Robertem, jest ponad 350 letnim seniorem, rosnącym w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Pamięta czasy, gdy wokół rozpościerały się pola uprawne i w nawet najśmielszej, daleko idącej wyobraźni nikt nie przypuszczał, że wokół wyrośnie ogromne miasto. Monumentalny dąb rośnie w sąsiedztwie stadniny koni i szkoły podstawowej, skąd ma doskonały widok na przyszłe pokolenia. Jest jedynym pomnikiem przyrody na wschodniej Białołęce i świeżo upieczonym zdobywcą tytułu „Warszawskiego Drzewa Roku 2023”. Posadzony być może ręką bernardynów, którzy razem z miejscowymi odbudowywali wieś po zniszczeniach wojennych. Widział, jak pobożni zakonnicy wznoszą na powrót w 1717 roku drewniany kościółek. Nie przypuszczał, że wraz z nim dotrwa do XXI wieku, gdy świątynia będzie najstarszym drewnianym kościołem wielkiej Warszawy, a on sam stanie się jednym z najstarszych dębów. Dla okolicznych mieszkańców stał się już drzewem symbolem – to właśnie wokół Roberta chcieliby, by w przyszłości powstał park, po którym mogliby spacerować z całymi rodzinami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ