Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 lipca 2024 17:13

Powstanie Warszawskie oczami dzieci

Spotkanie z "Galopem '44" na warszawskiej Białołęce.
Powstanie Warszawskie oczami dzieci
kadr z filmu "Miasto 44'

Źródło: https://muzeumzolnierzywykletych.pl

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • spotkaniu "Galop 44"
  • programie spotkania
  • książce autorki Moniki Kowaleczko-Szumowskiej

W dniu 3 sierpnia 2024 r. (sobota) godz. 16:00 przy ul. Głębockiej 66 odbędzie się wyjątkowe spotkanie.

Program spotkania:

  • rozmowa wokół książki "Galop '44" z autorką Moniką Kowaleczko-Szumowską
  • wspólne obejrzenie filmu "Miasto '44"
  • spotkanie z aktorem występującym w filmie "Miasto '44", Józefem Pawłowskim

Galop 44

,,Galop '44” łączy fikcję z autentycznymi wydarzeniami. Książka opowiada historię Mikołaja, który w tajemniczy sposób trafia ze współczesnej Warszawy w wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. Jego starszy brat - Wojtek decyduje się na podróż w przeszłość, aby wydostać Mikołaja z powrotem. 

„Galop'44” to połączenie powieści młodzieżowej, sensacji, fantastyki z dużą dozą polskiej historii. Oryginalna i ciekawa. Autorka w książce dla młodzieży przemyciła mnóstwo faktów historycznych dotyczących Powstania Warszawskiego. Podała je w lekkiej, ale jakże skutecznej formie. Sama nie przepadam za książkami historycznymi, ale tę przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. „Galop 44” to książka Moniki Kowaleczko-Szumowskiej, która współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Poprzez tę współpracę autorka zainspirowała się Powstaniem Warszawskim. „Galop 44” to opowieść, której autorka nie wymyśliła sama, przygody te odnalazła w Archiwum Historii Mówionej, a część z nich usłyszała od powstańców. Jej głównymi bohaterami są nastoletni, współcześni nam bracia: Mikołaj i Wojtek. Za sprawą różnicy wieku i charakterów „razem stanowili mieszankę wybuchową” – jak możemy przeczytać już na początku książki. 17-letni Wojtek nie chce być opiekunem dla młodszego o 4 lata Mikołaja. Natomiast żywiołowy 13-latek za wszelką cenę stara się zwrócić uwagę małomównego i zamkniętego w sobie Wojtka. Mimo usilnych prób rodziców między braćmi nie istnieje żadna silniejsza więź. 1 sierpnia, podczas obchodów kolejnej rocznicy wybuchu powstania, chłopcy udali się do muzeum, aby wziąć udział w głównych uroczystościach. Wojtek nie chcąc prowadzać wszędzie „za rękę” młodszego Mikołaja, jednocześnie kontestując patriotyczny charakter rocznicy, udał się do sali kinowej. Założywszy słuchawki na uszy, w odtwarzaczu mp3 włączył ulubioną muzykę i starał się odciąć od trwających wokół uroczystości. W tym samym czasie radosny Mikołaj postanowił samotnie udać się do dobrze mu znanych pomieszczeń i ekspozycji muzeum. Jednym z miejsc, które budziło w nim największe zainteresowanie była replika kanału, która dla Mikołaja stanowiła namacalny przykład powstańczej rzeczywistości. Tym razem dodatkową atrakcję dla chłopca stanowiły panujące w kanale ciemności. Zachęcony i żądny przygód postanowił po raz kolejny przejść wytyczoną w tym miejscu trasę. Pokonując ciemny i niski kanał usłyszał z oddali syreny – wybiła właśnie godzina „W”, a pod nogami chłopca nagle zachlupotała woda...

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny – należy zapisać się wcześniej w Kasach BOK (osobiście, mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 22 300 48 00 wew. 2). Zapisy od 16.07 godz. 12:00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ