Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 lipca 2024 18:43

O kościele "na górce" słów kilka...

Dziś w ramach cyklu "Perełki Białołęki" przedstawiamy Wam historię kościoła Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach.
O kościele "na górce" słów kilka...
Nowy kościół - Parafia Narodzenia NMP Najświętszej Maryi Panny w Warszawie

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • starym i nowym kościele "na górce"
  • Parafii Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach
  • historii kościoła

Stary kościół

Kościół (na górce) został zbudowany w latach 1908-1913 w stylu neogotyku nadwiślańskiego z inicjatywy katolików świeckich. Inicjatorem budowy kościoła był rejent Krzysztof Kiersnowski, który ze swojego majątku wydzielił plac pod budowę kościoła. Plany kościoła wykonał architekt Wacław Wędrowski. Świątynię poświęcił ks. Leopold Łyszkowski 8 września 1913 roku. Parafia została erygowana 16 września 1949 roku przez Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Powstała ona przede wszystkim z podziału parafii św. Jakuba w Tarchominie.

15 września 1984 Ksiądz Prymas Józef Glemp konsekrował trzy dzwony, a 10 września 1987 roku dokonał konsekracji świątyni.

Historia

Parafia Narodzenia NMP Najświętszej Maryi Panny w Warszawie jest stosunkowo młodą, bo erygowaną 16 września 1949 roku parafią. Ma zatem 65 lat. Kościół na górce ma 101 lat. Został zbudowany w latach 1908-1913 w stylu neogotyku nadwiślańskiego z inicjatywy katolików świeckich. Inicjatorem budowy kościoła był rejent Krzysztof Kiersnowski, który ze swojego majątku wydzielił plac pod budowę kościoła. Plany kościoła wykonał architekt Wacław Wędrowski. Świątynię poświęcił ks. Leopold Łyszkowski 8 września 1913 roku. Parafia została erygowana 16 września 1949 roku przez Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Powstała ona przede wszystkim z podziału parafii św. Jakuba w Tarchominie.

Jeszcze do lat 50 stojący na wydmowym wzgórzu kościółek otaczało morze żółtego piasku. Można to zobaczyć na zdjęciach przedwojennych - wieżyczka z sygnaturką, była doskonale widoczna nawet z Żerania czy Jabłonny. Dzięki powojennej akcji zalesiania kraju, która objęła również Białołękę, wydmy - dotąd wciąż przesuwane przez wiatry i deszcze - zostały zatrzymane i wzmocnione, tworząc ciekawe krajobrazowo wzniesienie, biegnące od kościoła przez całe Płudy aż do Czajek, a najlepiej prezentujące się wzdłuż ulicy o wymownej nazwie Podgórna. To właśnie na tych wydmach na początku XX w. Krzysztof Kiersnowski, notariusz przy warszawskim Sądu Okręgowym i właściciel znacznych terenów w Płudach, obecnie patronujący jednej z uliczek prostopadłych do Podgórnej, zamierzał założyć letnisko na wzór Otwocka, określane w księgach wieczystych jako "Osada Zawada I". Sprzyjał temu fakt powstania ok. 1900r. wąskotorowej kolejki na trasie Warszawa - Most Jabłonna. Z uwagi na dużą odległość kościoła parafialnego w ramach planowanej inwestycji miała również powstać kaplica dla potrzeb letników, a pomysł ten spotkał się z dużym poparciem mieszkańców okolicznych osiedli, coraz dynamiczniej rozwijających się od momentu powstania w 1875r. Kolei Nadwiślańskiej z Lublina do Mławy i przebiegającej przez Pragę, Płudy, Choszczówkę.

Jesienią 1938 roku oddano w surowym stanie Dom Katolicki im. abpa Stanisława Galla. Dzięki zabiegom proboszcza parafii macierzystej ks. Zdebskiego i pierwszego proboszcza parafii w Płudach, kościół został ocalony, przed wysadzeniem go przez niemieckie miny. Ocalał mimo działań wojennych, które nie oszczędziły tych terenów. Od początku przy kościele koncentrowało się życie tutejszej społeczności. 16 września 1949r. ks. arcybiskup Stefan Wyszyński Prymas Polski erygował parafię pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Pierwszym proboszczem został ks. Karol Zdebski, który już wcześniej umiłował tę świątynię i mieszkających tu ludzi. Aparat władzy przejął w 1952 r. Dom Katolicki i przeznaczył go na kino. Mimo tych utrudnień parafia podejmowała trud pracy duszpasterskiej. W 1954 roku po usunięciu religii ze szkół powstały punkty nauczania religii, trzy z nich, zwłaszcza przy domach zakonnych. Siostry Rodziny Maryi i Felicjanki przybyły na ten teren jeszcze przed II wojną światową.

stary kościół Parafia Narodzenia NMP Najświętszej Maryi Panny w Warszawie

Wyposażenie: 

W prezbiterium świątyni wisi duży krucyfiks, a w bocznych ołtarzykach znajdują się obrazy: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej – dzieło Jana Molgi. W prezbiterium znajdują się dwa duże obrazy: Matki Bożej Siewnej – dzieło Marii Wędrowskiej oraz Matki Bożej z Dzieciątkiem – dzieło nieznanego twórcy. W kościele na uwagę zasługuje stylowa ambona, konfesjonał, gipsowe stacje drogi krzyżowej oraz witraże o tematyce maryjnej wykonane przez Jana Molgę i pracownię Józefa Olszewskiego.

Nowy kościół

Powstał w latach 2003-2008 z inicjatywy miejscowego księdza proboszcza Mirosława Bielawskiego, przy znaczącym zaangażowaniu świeckich i pochodzącego z parafii księdza prałata Zdzisława Rogozińskiego. W budowie nowej świątyni istotną rolę odegrała powołana przez księdza proboszcza Rada Budowy Kościoła. Projekt kościoła został opracowany w styczniu 2003 roku przez architektów Marka Przeździeckiego i Michała Dudkowskiego w pracowni Grzegorza Filipa, który był jednocześnie odpowiedzialny za konstrukcję świątyni. 25 marca 2003 roku Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej Ksiądz Biskup Kazimierz Romaniuk zatwierdził projekt koncepcyjny i od kwietnia 2003 roku rozpoczęto przygotowania pod budowę. W czerwcu 2003 roku Rada Budowy Kościoła postanowiła, że nowa świątynia zostanie wzniesiona jako wotum wdzięczności Panu Bogu za pontyfikat Jana Pawła II. Wmurowania kamieni węgielnych – poświęconych przez papieża Jana Pawła II podczas Audiencji Generalnej 15 października 2003 roku – dokonał 8 grudnia 2003 roku Ks. Bp Kazimierz Romaniuk. Świątynia została konsekrowana 8 grudnia 2008 roku przez Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
MB 09.07.2024 19:06
Nie należy zapominać o budowniczych Nowego Kościoła firmie Pani Barbary Dudy - Piasek i jej męża Ryszarda Piaska. Pani Barbara jako inżynier konstruktor budowlany oraz przedsiębiorca w znakomitej kooperacji z ówczesnym księdzem proboszczem wybudowali niełatwy projektowo i konstrukcyjne budynek Kościoła. Rokrocznie również dekorowali kościół na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Pani Barbara i jej mąż zmarli kilka lat temu ale zostawili po sobie „kawał dobrej roboty” w postaci budynku Kościoła i innych obiektów na terenie dzielnicy Białołęka.

Jacek Farcinkiewicz 09.07.2024 15:18
W kościele na górce godna uwagi jest nie tylko ambona. Przed prezbiterium były w tym samym neogotyckim stylu ustawione klęczniki [balaski], które zdemontowano w ramach zmian modernistycznych, posoborowych. Klęczniki te po środku miały dwuskrzydłowe drzwiczki, które ministranci na czas udzielania komunii zamykali i całość przykrywali wiszącym od strony ołtarza obrusem. Jeszcze jedno: Od stacji kolejowej w Henrykowie do Białołęki Dworskiej chodził tramwaj konny wożący wczasowicz i parafian udających się na niedzielną mszę. Nasyp pod tory łagodzący podjazd pod górkę przy kościele pozostał do dziś przy ul. Popieskiej

PRZECZYTAJ