Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 7 maja 2025 07:50
Reklama

Zawody dla miłośników legendarnej kostki rubika

Zawody dla miłośników legendarnej kostki rubika
kostka rubika

Źródło: Dzielnica Białołęka



Zawody to świetna odskocznia od standardowej formy zajęć dla najmłodszych. Układanie kostki Rubika doskonali umiejętności szybkiego zapamiętywania i koordynacji. Ponadto, w trakcie warsztatów uczestnicy będą też rozwijać współpracy i przede wszystkim dobrze się bawić! 

Kostka Rubika (węg. Bűvös kocka – „magiczna kostka”) – zabawka logiczna wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku, a w 1976 roku skonstruowana i opatentowana w Japonii przez inżyniera Terutoshiego Ishige. Wynalazca kostki Ernő Rubik po raz pierwszy układał kostkę przez miesiąc.

Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Składa się ona z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku. Przegub ten umożliwia każdej z zewnętrznych warstw kostki obrót wokół osi prostopadłej do danej warstwy i przechodzącej przez środek kostki.

Od początku rozpowszechnienia kostki Rubika zastanawiano się, jaka jest minimalna liczba ruchów potrzebna do rozwiązania każdego ułożenia. Już w 1995 wiedziano, że optymalna liczba zawiera się w przedziale 20-29, czyli istnieje pomieszana kostka, którą da się ułożyć tylko w 20 lub więcej ruchach oraz każdą kostkę da się rozwiązać w 29 ruchach lub mniej. W 2010 zespół matematyków za pomocą serwerów Google udowodnił, że ‘boską’ liczbą dla kostki Rubika jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać maksymalnie w 20 ruchach (choć zazwyczaj wystarczy 15-19 ruchów).

12 i 13 października 2024 r. Białołęka po raz pierwszy stanie się areną zawodów speedcubignowych! Do rywalizacji zapraszamy wszystkich: wystarczy lubić łamigłówki i dobrą zabawę, choć przyda się też odrobina sportowego zacięcia! Powrócą też warsztaty z układania kostki z Hubertem Firkiem.

W sobotę rano, przed właściwą częścią zawodów, zapraszamy też na szkolenie przygotowujące do startu. Prowadzący zaprezentują podstawowy instruktaż, wyjaśnią zasady startu i przedstawią typowe błędy, które zdarzają się zawodnikom startującym po raz pierwszy. Odpowiedzą też na pytania dotyczące rywalizacji.

Zawody odbędą się w następujących konkurencjach:

  • 3x3x3
  • 2x2x2
  • 4x4x4
  • 5x5x5
  • 3x3x3 jedną ręką
  • Clock
  • Pyraminx
  • Skewb

W trakcie rejestracji można wybrać konkurencje, w których chcielibyście uczestniczyć.

Rejestracja na zawody rozpocznie się już w poniedziałek 16 września 2024 r. pod linkiem: https://www.worldcubeassociation.org/.../EnergyC.../register

 


Warszawa, mazowieckie
Rozpoczęcie: 17.09.2024
Reklama