Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 8 listopada 2024 08:58

Miejsca do odwiedzenia na Białołęce

Białołęka oferuje wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Każde z tych miejsc ma swój własny charakter i jest warte odwiedzenia, w zależności od tego, czy preferujesz relaks w parku, spacer po historycznym terenie, czy bliski kontakt z naturą. Przeczytajcie o ulubionych miejscach, wskazanych przez Naszych czytelników.
Miejsca do odwiedzenia na Białołęce
Miejsca do odwiedzenia na Białołęce

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • ulubionych miejscach na Białołęce
  • propozycjach spacerów i wycieczek

Niedawno na stronie Naszej gazety zapytaliśmy Was, jakie są wasze ulubione miejsca na Białołęce. Otrzymaliśmy wiele komentarzy pod postem. W poniższym artykule prezentujemy Wam wszystkie propozycje. 

Kępa Tarchomińska

To malownicza wyspa na Wiśle, która jest idealnym miejscem na spacery i obserwację przyrody. Można tam znaleźć ścieżki rowerowe i spacerowe, a także miejsca do piknikowania. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników natury i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Gospodarstwo Rysiny

Rysiny to kompleks składający się z kilku malowniczych, wyglądających na zabytkowe budyneczków, wielu szklarni, hali targowej z warzywniakiem, obleganej kameralnej piekarni i plenerowej kawiarni. Wszystko przypomina nieco francuską prowincję i jest w Warszawie czymś absolutnie wyjątkowym. Nawet spory poranny ruch i zatłoczony parking nie były w stanie popsuć uroku tego miejsca. Choć oczywiście warto uzbroić się w cierpliwość, szczególnie w sobotnie przedpołudnie. Tutejsze produkty pochodzą z okolicznych pól i są uprawiane bez pestycydów. I rzeczywiście sałata wydaje się tu jakaś zieleńsza, rzodkiewki bardziej chrupiące, a gorący chleb trochę pachnie dzieciństwem.

Farma Jelonków

Podobno kontakt ze zwierzętami koi nerwy, a spokój to w dzisiejszych czasach towar deficytowy. Bardzo Was z pewnością ucieszy fakt odkrycia zagrody pełnej jeleni. Ta prywatna ostoja przy ul. Waligóry zajmuje spory teren z łąką i laskiem. Podobno właściciel zaczął skupować zwierzęta wiele lat temu, część z jej dzisiejszych mieszkańców urodziła się już w hodowli, zwierzęta są pod opieką weterynarza. Można je karmić – ale wyłącznie zgodnie z instrukcją wiszącą na ogrodzeniu – marchewką, jabłkami albo suchym chlebem. Przy okazji zachęcamy do krótkiego spaceru do pobliskiego lasu – są tu częściowo zarośnięte wydmy z piaszczystym zboczami.

Park Henrykowski

Swoją nazwę zawdzięcza Osiedlu Henryków, w pobliżu którego jest usytuowany. Przez park przepływa Kanał Henrykowski, wzdłuż którego zachował się stary drzewostan. W 2009 roku park był rewitalizowany. Zachowano najcenniejsze drzewa w parku, jak również dosadzono krzewy i drzewa ozdobne jak magnolie. Dzięki doborowi gatunków kwitnących o różnych porach roku, park będzie zachęcał do spacerów w różnych porach roku.

Już od wejścia park zaskakuje ciekawą formą. Każde wejście jest bowiem ukształtowane jest w półkolisty plac wyposażony w ławkę, kosz oraz stojaki na rowery. Przy alejach bocznych od strony ul. Dziatwy znajdują się metalowe pergole, wzdłuż których nasadzone się pnącza, zapewniające latem odpoczynek w cieniu. Park jest oświetlony, więc będzie można spacerować również po zmroku. Amatorzy sportów mogą grać na dwóch boiskach do gier zespołowych ze sztuczną nawierzchnią. Większy został wyposażony w bramki umożliwiając grę w piłkę nożną. Na mniejszym boisku można grać w koszykówkę, siatkówkę lub tenisa ziemnego. Powstała również ścieżka zdrowia. W parku znajduje się także wybieg dla psów. Najnowszą atrakcją w parku jest Wodny Plac Zabaw, który powstał w ramach realizacji z budżetu obywatelskiego (dawniej partycypacyjnego). Wodny plac zabaw składa się z płytkiej niecki oraz różnorodnych urządzeń tryskających wodą. Działa w sezonie letnim.

Energa Fitness Antalla

Energy Fitness Club to polska sieć klubów fitness. Nasze kluby to lokale o wysokim standardzie – piękny wystrój wnętrz, klimatyzowane pomieszczenia, sprzęt wiodących firm.

To bogata oferta dla wszystkich, z której możesz skorzystać pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerów i instruktorów. Nasz zespół tworzą ludzie z ogromną pasją i entuzjazmem. Chcemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem o treningu, diecie i zdrowym stylu życia. Troszcząc się o ciało, inwestujesz we własną przyszłość.

Park Magiczny

Park Magiczna” to pierwsze miejsce rekreacyjno-sportowe w południowo-wschodniej części Białołęki zbudowane na powierzchni 2,7 ha, który powstał we współpracy z mieszkańcami. To oni określili jego charakter i wyposażenie podczas konsultacji społecznych w 2012 r. Zgodnie z ich sugestiami zbudowane zostały: bikepark i skatepark, boisko wielofunkcyjne, place zabaw dla dzieci w różnym wieku, siłownia plenerowa, stoły do gry w ping-ponga, ławeczki ze stolikami do gry w szachy, grille. Ustawiono w nim także stojaki dla rowerów, wytyczono alejki spacerowe oraz miejsce do piknikowania „na zielonej trawce”. Dodatkowo, z inicjatywy Stowarzyszenia Moja Białołęka i we współpracy z Muzeum Etnograficznym, zbudowano Zakątek Etnograficzny, w którym w przyszłości będą się odbywać warsztaty dla dzieci z okolicznych szkół na temat kultury i tradycji regionu Mazowsze.

Otoczenie „parku” to naturalna zieleń, wewnątrz „parku” dla oddzielenia poszczególnych jego części posadzono nowe drzewa i krzewy.

Wał Wiślany

To chyba najpopularniejszy deptak na Tarchominie. Parę lat temu został zbudowany na nim chodnik i od tego czasu wał przechodzi istne oblężenie. Przy wale jest kilka atrakcji: kościół św. Jakuba, teren seminarium, ścieżka edukacyjna -puby ...i wiele innych atrakcji...

Łąki zawarte między rzeką Długą, ul. Chudoby i ul. Zdziarską

Charakterystyczną przestrzenią zieloną Białołęki są Łąki, położone pomiędzy rzeką Długą, ulicami Chudoby i Zdziarską. Ten naturalny krajobraz charakteryzują łąki i tereny podmokłe, co czyni go ważnym obszarem ekologicznym, który wspiera lokalną różnorodność biologiczną. Służy jako siedlisko dla różnych gatunków roślin i zwierząt, zapewniając możliwości spacerów na łonie natury i zajęć na świeżym powietrzu.

Las nad Wisłą

Ten wysunięty najdalej na północ fragment Wisły jest praktycznie niezagospodarowany. W wielu miejscach można spotkać lasy łęgowe i starorzecza, wśród których prowadzi m.in. ścieżka dydaktyczna. Fragment przy granicy miasta to rezerwat Ławice Kiełpińskie, ciągnący się dalej na północ i chroniący miejsca lęgowe ptaków. Najwięcej ludzi można spotkać w południowej części, gdzie znajduje się plaża miejska i szlak rowerowy wzdłuż wału przeciwpowodziowego (warto mieć świadomość, że wały na Białołęce były budowane przez więźniów żydowskich podczas II wojny światowej). W połowie tego obszaru znajduje się, nieco ukryta, darmowa przeprawa promowa i najwyższe w Polsce słupy linii wysokiego napięcia.

Nowodwory

Na Nowodworach znajduje się jedyna w północnej Warszawie przystań wiślana. Najbliższa kolejna przystań jest w Kanale Żerańskim, na Żeraniu, czyli ponad 5 km na południowy wschód. Nowodworska przystań została zbudowana w połowie odległości między ulicami Hanki Ordonówny oraz Książkową. Dojście do przystani jest często utrudnione, gdyż znajduje się ona na terenie zalewowym i nie zawsze jest dostępna. Poza tym aby do niej dojść należy przejść około 500 m wałami wiślanymi albo od ul. Grzymalitów, albo od ul. Ciołkosza. Identyczna przystań znajduje się na przeciwległym brzegu Wisły w Łomiankach. W okresie sezonu letniego odbywają się wahadłowe, codzienne kursy promu, który przewozi ludzi oraz m.in. rowery.

Bociani Zakątek

W Bocianim Zakątku każdy znajdzie coś dla siebie. Dla dzieci są tematyczne place zabaw z podziałem na grupy wiekowe. Tuż obok placów zabaw jest leśna ścieżka zdrowia na której można sprawdzić swoją kondycję, albo popracować nad mięśniami w siłowni plenerowej. Młodzież może grać w ping-ponga, ćwiczyć ewolucje w rozbudowanym skateparku oraz grać w gry zespołowe na boisku wielofunkcyjnym. Preferujący relaks na świeżym powietrzu mogą uprawiać tai-chi lub jogę na polanie rekreacyjnej.

W pobliżu terenu rekreacyjnego istniał stary cmentarz ewangelicki. Po odrestaurowaniu fragmentów nagrobków olęderskich osadników, stworzono miejsce pamięci. Obok niego ustawiona została pamiątkowa tablica, której treść przypomina historię osadników.

Te miejsca na Białołęce oferują różnorodne możliwości spacerowe – od relaksu w parkach po bardziej dziką naturę. W zależności od nastroju i preferencji, każda z tych lokalizacji ma coś wyjątkowego do zaoferowania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze