Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 maja 2025 08:35
Reklama

Sokoły wędrowne na Żeraniu

Na kominie Elektrociepłowni Żerań od lat gniazdują sokoły wędrowne – dzięki monitoringowi możemy śledzić ich życie niemal na żywo.
  • Źródło: https://termika.orlen.pl
Sokoły wędrowne na Żeraniu
Sokoły wędrowne na Żeraniu

Źródło: https://termika.orlen.pl

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • historii żerańskich sokołów
  • zaobrączkowaniu młodych piskląt

Sokoły wędrowne (Falco peregrinus) od lat gniazdują na kominie Elektrociepłowni Żerań w Warszawie, co stanowi ważny element programu odbudowy tego gatunku w Polsce. Gniazdo zostało zainstalowane pod koniec lat 90. XX wieku, a od 2016 roku jest regularnie zamieszkiwane przez różne pary sokołów.

Historia żerańskich sokołów

Pierwszą znaną parą była Leśna i Gajowy, którzy w 2016 roku doczekali się dwójki potomstwa. Niestety, w kolejnych latach ich lęgi nie były udane, a w 2022 roku Gajowy został znaleziony martwy. Leśna próbowała stworzyć nową parę z młodym samcem Jimym, jednak w wyniku wypadku podczas polowania trafiła do rehabilitacji.

W tym czasie Jimy związał się z nową samicą o imieniu Nela. W 2022 roku para ta doczekała się dwóch piskląt, co było pierwszym udanym lęgiem na Żeraniu od 2016 roku. 

Obecna para: Nela i Junior

Obecnie gniazdo na kominie EC Żerań zamieszkuje para Nela i Junior. W 2023 roku Junior był zaangażowany w wychowywanie młodych zarówno na Żeraniu, jak i w podwarszawskim Wołominie. W 2024 roku skupił się już wyłącznie na Żeraniu, gdzie wraz z Nelą odchowali trójkę młodych: Ciepłosława, Żeranka i Silną.

Kolejne młode

Zaobrączkowano w tym roku młode sokoły wędrowne wyklute w tym roku na kominie Elektrociepłowni Żerań. Okazało się, że jest to urocza parka: samiec i samiczka. Ich rodzicami są Nela i Junior.

Sokoły otrzymały obrączki obserwacyjne o numerach:

  • 3HC samica
  • 2HC samiec

Obecność sokołów wędrownych na terenie Elektrociepłowni Żerań jest dowodem na skuteczność działań ochronnych i sprzyjających warunków środowiskowych stworzonych przez PGNiG Termika. Dzięki tym działaniom, populacja tych rzadkich ptaków w Warszawie sukcesywnie się odbudowuje. 

Dla zainteresowanych obserwacją życia sokołów, dostępny jest podgląd na żywo z gniazda na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama