Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 08:47

Mistrzostwa Polski i Szkół Średnich

W dniach 2, 3 marca odbędą się Mistrzostwa Polski Szkół Średnich w Wyciskaniu Leżąc oraz Grand Prix Mazowsza w Wyciskaniu Leżąc, które jednocześnie będą eliminacjami do Mistrzostw Świata.
Mistrzostwa Polski i Szkół Średnich

Źródło: Dzielnica Białołęka

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • mistrzostwach Polski
  • eliminacji do Mistrzostw Świata
  • wyciskaniu sztangi leżąc

W imieniu organizatorów w dniach 2 i 3 marca w hali Białołęcki Ośrodek Sportu przy ul. Strumykowej 21 odbędą się I Mistrzostwa Polski Szkół Średnich w Wyciskaniu Leżąc oraz Grand Prix Mazowsza w Wyciskaniu Leżąc, które jednocześnie będą eliminacjami do Mistrzostw Świata.

Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Burmistrza Dzielnicy Białołęka Grzegorz Kuca.

Wyciskanie sztangi na ławeczce poziomej jest kultowym ćwiczeniem. Każdy chce wyciskać jak najwięcej „na klatę”. W tym ćwiczeniu bardzo trudno oszukiwać, dlatego świetnie nadaje się do konkurowania z innymi. Jak więc wykonywać to ćwiczenie, aby móc w pełni wykorzystać moc mięśni oraz nie doprowadzić przy tym do kontuzji stawów? Jakich błędów należy się wystrzegać?

Wyciskanie na ławeczce jest świetnym ćwiczeniem diagnostycznym, ponieważ ujawnia zaburzenia mobilności i motoryki. Wyciskanie na ławeczce z pozoru wydaje się łatwym ćwiczeniem. Przecież wystarczy zdjąć sztangę ze stojaków, opuścić ją do klatki piersiowej i wypchnąć z powrotem. A jednak okazuje się, że nie jest to tak proste. Aby wykorzystać pełny potencjał mocy mięśniowej, należy zadbać o prawidłową trajektorię ruchu oraz zamknięcie obwodu poprzez stabilizację całego ciała.

Kilka porad dotyczących prawidłowego wyciskania sztangi na ławeczce

  • Ułóż się na ławeczce w taki sposób, aby sztanga znajdowała się mniej więcej nad obojczykami. Przyjmij odpowiednią pozycję, wzorując się na poprzednich podpunktach tego artykułu.
  • Zanim zdejmiesz sztangę ze stojaków, ściągnij łopatki za siebie i wykonaj rotację barków. Rotację wykonuje się poprzez próbę tzw. łamania sztangi do wewnątrz. Taki chwyt umożliwi ci ustabilizowanie barków oraz góry pleców. Wykonując rotację w barkach, wykonaj jednocześnie rotację w biodrach poprzez odciągnięcie kolan na zewnątrz oraz tzw. wkręcanie stóp w podłoże. Taką pozycję powinieneś utrzymywać przez cały czas wykonywania ćwiczenia.
  • Ściągnij sztangę ze stojaków i ustaw ją nad klatką piersiową, pamiętaj o ciągłym utrzymywaniu napięcia tułowia. Sztanga powinna znajdować się w jednej linii z nadgarstkami oraz przedramionami.
  • Opuść ciężar do klatki piersiowej, wyobraź sobie, że ściągasz łokcie w dół. Utrzymuj przedramiona w pionie. Pamiętaj, że to ty kontrolujesz ciężar, a nie on ciebie. Zadbaj więc o prawidłowe tempo wykonywania ćwiczenia.
  • Wyprostuj łokcie, wracając do pozycji wyjściowej. Spróbuj sobie wyobrazić, że chcesz się od czegoś odepchnąć.

Zapraszamy do kibicowania. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze