Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 08:48

Wiosna zagości w parkach i na pętlach komunikacyjnych

Mieszkańcy stolicy mogą już wyglądać pierwszych bratków i tulipanów.
  • Źródło: Miasto st. Warszawa
Wiosna zagości w parkach i na pętlach komunikacyjnych

Źródło: Miasto st. Warszawa

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • kwiatach w Parkach
  • nasadzeniach na pętlach komunikacyjnych
  • wiosennych metamorfozach kwiatowych

Kwiaty, które dekorują pętle autobusowe i tramwajowe, to wyczekiwany moment oznaczający zakończenie sezonu zimowego. Za roślinne aranżacje na krańcowych przystankach odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM). Tej wiosny będzie je ozdabiać 36 tys. bratków i tulipanów.

Na 9 pętlach pasażerowie będą mogli podziwiać kolorowe kompozycje z 11 tys. bratków. Na tę wiosnę ZOM wybrał dwie odmiany: wielkokwiatową i zwisającą. Niezależnie od rodzaju, bratki rosną szybko i są wytrzymałe na trudne dla roślin warunki pogodowe, np. wiosenne przymrozki, intensywne deszcze czy duże nasłonecznienie

Lada moment na pętlach zakwitnie również 25 tys. tulipanów, których cebule ZOM zasadził jesienią w zupełnie nowych i dotąd nieukwiecanych miejscach. Na pętli autobusowej Witolin, Dworzec Wschodni i tramwajowej na Marymoncie, zakwitną trzy gatunki tych wiosennych kwiatów: czerwone Mirandy, żółte tulipany Sunlover i kremowobiałe Verony.

Kwiaty sadzą teraz także miejscy ogrodnicy. W pasach drogowych i parkach zarządzanych przez Zarząd Zieleni pojawi się 58 tys. nowych roślin, m.in. stokrotki, laki, niezapominajki czy bratki. Te ostatnie – w biało-czerwonych barwach – ozdobią napis #NIEZAPOMINAJMY na skarpie przy pomniku Nike, by upamiętnić 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wiosną w stolicy zakwitnie też około 5 mln roślin cebulowych, które były sadzone od 2018 roku.

Kwiaty będzie można podziwiać w każdej dzielnicy, m.in. w parkach: Praskim, Żeromskiego, Ujazdowskim czy Ogrodzie Saskim. Rośliny zakwitną też przy głównych ulicach, np. Marszałkowskiej, Puławskiej, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście oraz przy placu Bankowym i Teatralnym.

Kwiatowe aranżacje zmieniają się wraz z porą roku. W tym roku Zarząd Oczyszczania Miasta planuje posadzić na pętlach w sumie około 83 tys. roślin. Po wiosennych bratkach będą to typowe dla lata bujne begonie i pelargonie, a jesienią okazałe kapusty ozdobne i wrzosy oraz cebulki tulipanów, które zakwitną w przyszłym roku. Sezonowo ukwiecenia będzie zmieniał też Zarząd Zieleni. Miejscy ogrodnicy do roślin wielosezonowych dosadzą też jedno-sezonowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze