Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 09:20

Twoje 8 minut może uratować komuś życie!

Oddawanie krwi to czynność, która ma ogromny wpływ na życie innych osób.
  • Źródło: Agnieszka Jajszczak- lokalna działaczka
Twoje 8 minut może uratować komuś życie!

Źródło: pixabay

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • zbiórce krwi
  • jak wygląda oddanie krwi
  • jakie są korzyści z oddawania krwi

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, istnieje pilna potrzeba krwi, która może być wykorzystana do ratowania życia pacjentów w szpitalach. 

Jak wygląda oddawanie krwi?

Proces oddawania krwi jest stosunkowo prosty. Potencjalny dawca najpierw wypełnia niezbędne formalności, oddaje próbkę krwi celem jej zbadania, a następnie przechodzi krótką rozmowę z lekarzem, w czasie której oceniane są jego warunki oraz historia medyczna. Jeżeli proces wstępnej weryfikacji przejdziemy pozytywnie to pozostaje już tylko oddać krew co zajmuje średnio od 5-8 minut.

Co może nas zdyskwalifikować w procesie oddawani krwi?

Krew mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą powyżej 50 kg. Są osobami zdrowymi i nie przyjmują na stałe żadnych leków.

Lista dyskwalifikacji jest dość obszerna i zawiera zarówno dyskwalifikacje tymczasowe (m.in egzotyczne podróże, niedawno robione zabiegi, operacje, tatuaże, ciążę czy okres miesiączkowania) jak i te na stałe - związane przede wszystkimi z przewlekłymi chorobami różnych układów, chorobami nowotworowymi oraz krwi czy chorobami zakaźnymi. Pełną listę dyskwalifikacji możesz zobaczyć tutaj: https://www.rckik-warszawa.com.pl/kto-nie-moze-oddac-krwi
[w druku: na stronie Regionalnego Centrum Krwi i Krwiodawstwa w Warszawie].

“Przed oddaniem krwi nie tylko warto sprawdzić listę dyskwalifikacji, ale także zjeść pożywne i lekkie śniadanie. Niestety sporo osób nadal myli pobranie krwi z oddaniem krwi i przychodzi na czczo - co jest ogromnym błędem. Dodatkowo w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynów i porządnie się wyspać. Należy również unikać alkoholu, a przed samym oddaniem ograniczyć palenie papierosów” - przestrzega Magdalena Dubiel ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Białokrewka i dodaje: “Z naszych ostatnich obserwacji wynika, że coraz więcej ludzi dyskwalifikowanych jest ze względu na niski poziom żelaza w organizmie, który przecież w wielu przypadkach można stymulować odpowiednią dietą i stylem życia”.

Jak to zrobić?

“Aby podnieść poziom żelaza we krwi warto spożywać warzywa strączkowe, ciemnozielone liściaste, a także podroby, wołowinę i jajka. Jednak należy pamiętać, że wchłanianie żelaza może być ograniczone przez szczawiany, fityniany (sole kwasu fitynowego), taniny (garbniki w owocach i warzywach, herbacie, kakao, kawie), fosforany (dodatki w żywności przetworzonej), zasadowe pH oraz wapń. Z drugiej strony wchłanianie żelaza zwiększają kwas askorbinowy (witamina C) obecny w warzywach takich jak ogórek kiszony, kapusta, papryka czerwona, natka pietruszki, oraz niezidentyfikowany "meat factor" występujący w białkach mięśniowych, a także niektóre aminokwasy. Ważne jest świadome uwzględnianie tych czynników, aby efektywnie regulować poziom żelaza w organizmie.” - tłumaczy Alicja Ziemkiewicz, dietetyczka, joginka i ekspertka od zdrowego stylu życia.

Jakie są korzyści z oddawania krwi?

Wiadomo, że oddana krew może uratować życie osobom potrzebującym transfuzji w przypadku wypadków, operacji chirurgicznych, leczeniu chorób nowotworowych i wielu innych sytuacji medycznych. Jednak honorowe krwiodawstwo nie tylko przynosi korzyści osobom wymagającym wsparcia, ale także samym krwiodawcom. Przy okazji całego procesu dawca ma szansę zbadać swój stan zdrowia czy otrzymać wyniki badań swojej krwi. Jednak dla wielu krwiodawców bardziej liczy się sama satysfakcja z ratowania życia i poczucie sprawczości. “Nie ma większej satysfakcji niż wiedza, że moja krew może uratować komuś życie. Tego uczucia nie da się z niczym porównać. Wierzę, że takie małe gesty mogą mieć ogromny wpływ na czyjeś losy i na budowanie społeczeństwa, które wzajemnie się wspiera” - tłumaczy Agnieszka Jajszczak, wieloletnia krwiodawczyni oraz kandydatka do sejmiku mazowieckiego.

W Polsce najwięcej ludzi honorowo oddaje krew w wieku od 25-44 lat. To grupa, która często jest już aktywna zawodowo, stabilna życiowo i zdrowotnie, co sprzyja regularnej donacji. Osoby w tym wieku często zdają sobie sprawę z znaczenia oddawania krwi i są bardziej skłonne angażować się w takie działania społeczne. Jednak pamiętajmy, że młodzi ludzie powyżej 18. roku życia także mogą oddawać już krew. “Szerzenie edukacji na temat honorowego oddawania krwi i pomagania potrzebującym jest niezbędne w przypadku młodego pokolenia. Bez tego nie zbudujemy w nich potrzeby zaangażowania społecznego. Działania wolontariackie takie jak krwiodawstwo wzmacniają empatię, kształtują pozytywne wartości i postawy obywatelskie, a także wzmacniają poczucie własnej wartości i sprawczość, dlatego edukacja społecznego od najmłodszych lat może przynieść liczne korzyści dla społeczeństwa, ale i dla każdego z nas, bo każdy z nas może być kiedyś w potrzebie i na pewno chcielibyśmy, aby znalazł się ktoś, kto wtedy nas wesprze” - dodaje Agnieszka Jajszczak.

Sprawdź, jak możesz pomóc?

Jeśli chcesz dołączyć do grona Honorowych Dawców Krwi w Polsce, możesz skontaktować się z najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub sprawdzić daty i lokalizacje zbiorczych akcji krwiodawczych organizowanych w Twojej okolicy. Pamiętaj, że każda jednostka oddanej krwi może mieć ogromne znaczenie dla kogoś, kto jej potrzebuje. Oddawanie krwi to więcej niż tylko czynność charytatywna - to działanie, który może zmieniać życie.

Najbliższa zbiórka krwi w dzielnicy Białołęka już 6.04 od godziny 10:00 w Galerii Północnej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze