Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 lipca 2024 17:42

Szukamy dobrego rozwiązania na ciepłe lato - klimatyzacja w domu

Domowy klimatyzator od dawna już nie jest urządzeniem zarezerwowanym tylko dla najbogatszych. Na rynku dostać można naprawdę doskonałej jakości klimatyzatory w rozsądnej cenie, które pozwolą utrzymywać temperaturę w domu na stale komfortowym poziomie. Trzeba jedynie wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas kupowania domowego klimatyzatora. Jak znaleźć dobre rozwiązanie na ciepłe lato, które zapewni domownikom komfort termiczny?
Szukamy dobrego rozwiązania na ciepłe lato - klimatyzacja w domu

Źródło: archiwum własne

Dlaczego warto mieć w domu klimatyzację?

Czym konkretnie kierują się kupujący podczas nabywania klimatyzatora? Rzecz jasna najważniejszą dla nich motywacją jest chęć ochłodzenia domowego powietrza, aby zwiększyć swój komfort termiczny nawet podczas najbardziej upalnego lata. Co jednak bardzo ważne, pojawienie się w domu klimatyzacji przynosi szereg innych, równie istotnych dla domowników korzyści.

Dzięki temu, że w domu zamontowany zostanie klimatyzator, który będzie dbać o odpowiednią wartość temperatury pomimo upału na zewnątrz, znacznie poprawi się jakość życia domowników. Spędzanie czasu w domu będzie przyjemniejsze nie tylko w ciągu dnia, lecz również w nocy. Spanie w wysokiej temperaturze znacznie utrudnia efektywny wypoczynek, co przekłada się na zmęczenie, rozkojarzenie i stres w ciągu dnia. Co ciekawe, klimatyzator będzie błogosławieństwem nawet dla alergików. Wiedzieć bowiem trzeba, że sprzęt ten nie tylko ochładza powietrze, lecz również je oczyszcza ze wszystkich pyłków, więc jakość powietrza w domu z klimatyzatorem ulega znacznej poprawie. Inną bardzo ważną zaletą klimatyzatora jest możliwość wykorzystywania funkcji grzania. Pozwala to nieco zmniejszyć wysokość rachunków za tradycyjne ogrzewanie.

 

Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Posiadanie w domu klimatyzatora przynosi niezaprzeczalne zalety na wielu płaszczyznach. Żeby jednak można się było cieszyć ze wszystkich dobrodziejstw tego urządzenia, trzeba najpierw dowiedzieć się, jaki jego model zakupić. Na uwadze należy bowiem mieć, że na rynku dostępne są różne rozwiązania konstrukcyjne, które zasadniczo się pomiędzy sobą różnią. Szukamy dobrego rozwiązania na ciepłe lato — klimatyzacja w domu dopasowana do faktycznych potrzeb.

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem klimatyzatora jest wersja split. Jest to zestaw dwóch urządzeń, czyli jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które połączone są ze sobą specjalną instalacją. Rozwiązanie to jest niezwykle popularne ze względu na swoje bardzo duże zalety — jednostka wewnętrzna to tak naprawdę jedynie sam nadmuch zimnego powietrza, podczas gdy faktyczne urządzenie znajduje się na zewnątrz. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnego hałasu generowanego przez sprężarkę. W przypadku chłodzenia większej ilości pomieszczeń stosuje się model multi split, czyli kilka jednostek wewnętrznych współpracujących z jedną lub kilkoma jednostkami zewnętrznymi. Oczywiście klimatyzacja tego rodzaju występuje w różnych formach i spotkać się można z modelem kasetonowym, sufitowym, a także kanałowym. W zależności od tego, jak bardzo będziemy chcieli zamaskować obecność klimatyzacji w domu i wykorzystać dostępne możliwości aranżacyjne, powinniśmy wybierać konkretne dostępne rozwiązania.

Najważniejsze parametry klimatyzatora

Chcąc nabyć klimatyzator do swojego domu, nie wystarczy skupiać się na jego konkretnym rodzaju. Bardzo ważne jest również to, aby umieć poprawnie określić najważniejsze parametry tego urządzenia. Bez wątpienia najważniejszą kwestią jest poprawne określenie właściwej mocy chłodzenia klimatyzatora. Wartość tę dobiera się do kubatury chłodzonego wnętrza. Innym słowy, im będzie ono większe, tym większa powinna być moc klimatyzatora. Przyjmuje się, że do schłodzenia 1 m2 powierzchni potrzeba około 0,14 kW mocy chłodzącej. Innym ważnym parametrem jest klasa energetyczna klimatyzatora, która pozwoli ocenić kupującemu efektywność energetyczną danego sprzętu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ