Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 lutego 2024 17:15
Reklama

Konsultacje w sprawie nowego studium. Białołęka z większą liczbą stacji metra i mieszkań

Celem jest miasto 15-minutowe.

– Wiemy, jaka jest Warszawa naszych marzeń. Mamy projekt nowego Studium Warszawy! To konstytucja przestrzenna dla całej stolicy na najbliższych prawie 30 lat. Chcemy Warszawy jeszcze lepszej do życia: dobrze zaplanowanej, wygodnej, bardziej zielonej i odpornej na kryzysy. Więcej mieszkań powstanie bliżej centrum. Zrównoważony rozwój zapewni mocna i nowoczesna gospodarka – mówił w trakcie prezentowania studium Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Obecnie obowiązujące studium pochodzi z 2006 roku i według planistów nie odpowiada na dzisiejsze wyzwania. Przewiduje zachowanie terenów przemysłowych, które dziś są właściwie niezagospodarowane.

Nowe studium przewiduje dogęszczanie miasta ograniczając m.in. zabudowę jednorodzinną i rozlewanie się miasta poza jego granice. – Chcemy uwolnić tereny poprzemysłowe pod budowę nowych osiedli. Dawne zakłady produkcyjne są położone blisko centrum. FSO Żerań, fabryka domów Stare Świdry, port Żerański – podobnych miejsc mamy w Warszawie wiele. Zmieści się na nich nawet 95 000 mieszkań. Nowe zagospodarowanie terenów poprzemysłowych ograniczy koszty dla planowanych inwestycji i osiedli. Pięciokrotnie zmniejszą się wydatki na budowę dróg, potrzebnych szkół, parków czy inną infrastrukturę – mówił prezydent Trzaskowski.

Nowe osiedla będą też mogły powstawać na terenach zajętych przez stare centra handlowe czy biurowce. Powstaną obszary wielofunkcyjne, czyli takie, gdzie domy mieszkalne, miejsca pracy, szkoły, przedszkola i tereny zieleni są blisko siebie.

– Stawiamy na miasto 15-minutowe, w którym jak najwięcej spraw można będzie załatwić lokalnie. Jeśli niezbędne podróże będą jak najkrótsze, tym większa szansa, że będziemy spacerować, jeździć rowerem, na dalsze odległości komunikacją publiczną, a samochód może w ogóle przestanie być potrzebny – tłumaczyła Monika Konrad, dyrektorka miejskiej pracowni planistycznej, nadzorująca prace nad nowym studium.

Według planów zgodnych ze Studium każdy mieszkaniec w ciągu 15-mintowego spaceru dotrze do parku, na plażę, do lasu czy fortów w zieleni. Ma to ułatwić sieć zielonych tras rowerowych lub spacerowych.

Konsultacje dla każdej z dzielnic

Teraz Studium będzie konsultowane z mieszkańcami Warszawy. Projektanci będą mieli dyżur stacjonarny w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury 17 czerwca w godzinach 15:00-19:00. Z kolei dyżury telefoniczne potrwają przez cały okres konsultacji, czyli do 29 września (poniedziałek-piątek w godzinach 11:00-15:00, pod numerem 22 325 81 12).

Dyskusja publiczna na temat Studium odbędzie się 21 czerwca (środa, godz. 17:00) w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki. Będzie także transmitowana na platformie YouTube.

Będą również spotkania online dla każdej z dzielnic. Dla Białołęki zaplanowano je na poniedziałek,12 czerwca na godz. 18.00. Link dostępny jest po kliknięciu tutaj.


białołęka
białołęka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama