Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 16 czerwca 2024 11:32

Rozbudowa infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej na Białołęce do 2030 roku

Białołęka staje się jednym z wiodących obszarów na liście planów inwestycyjnych w dzielnicach stołecznego MPWiK. Projekty rozbudowy i modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej zaplanowane na najbliższe lata są obecnie w centrum uwagi, w związku z zakończeniem udanych działań budowlanych na terenie dzielnicy.
Rozbudowa infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej na Białołęce do 2030 roku

Źródło: Urząd Dzielnicy Białołęka

W bieżącym roku zakończono budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej o łącznej długości około 4,6 km, z czego ponad kilometr to rozbudowa sieci wodociągowej, a pozostałe blisko 3,5 km to nowo wybudowana kanalizacja. Projekt obejmował m.in. ulice Aluzyjną, Gerberową oraz drogi dojazdowe do ulic Piasta Kołodzieja 41B, Anilinowej czy Zbyszka z Bogdańca 17B. Dzięki zrealizowanym przedsięwzięciom możliwe było podłączenie się do sieci 199 punktów adresowych, w tym 19 do wodociągu i 180 do kanalizacji.

W perspektywie roku 2024 planowanych jest kontynuowanie inwestycji w infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną na Białołęce. Trwają obecnie prace związane z budową kanalizacji ściekowej w ulicach Kobiałka, Fajna i Mańkowska, których zakończenie planowane jest na rok 2024. Ponadto, rozpoczęta została budowa ponad półkilometrowego odcinka kanalizacji w ul. Kąty Grodziskie, a prace związane z przepompownią ścieków P3 mają się zakończyć po 2025 r. Nowe inwestycje obejmują także budowę wodociągu i kanalizacji w drodze dojazdowej do ul. Ostródzkiej, kanalizacji w ul. Brzeziny oraz rozpoczęcie budowy kanalizacji w ul. Berensona i Chudoby. W roku 2025 planowane jest także rozpoczęcie budowy kanalizacji w ul. Polnego Wiatru oraz drodze dojazdowej do ul. Mochtyńskiej 94R.

Niezależnie od prac nad siecią, mieszkańcy Białołęki mogą cieszyć się poprawą jakości dostarczanej wody kranowej. Kluczowy etap modernizacji Zakładu Północnego, ujmującego wodę z Jeziora Zegrzyńskiego, zakończony w lecie, wpłynął pozytywnie na smak i zapach wody kranowej w wielu dzielnicach Warszawy, w tym na Białołęce. Inwestycje w Zakładzie Północnym, realizowane w ciągu ostatnich 15 lat, kosztowały około 369 mln zł netto, obejmując wymianę urządzeń oraz budowę nowych instalacji technologicznych, w tym stacji flotacji ciśnieniowej.

Rozwój infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej na Białołęce stanowi istotny krok w kierunku poprawy życia mieszkańców dzielnicy, zwiększając komfort korzystania z usług miejskich. Projekty inwestycyjne są integralną częścią planów rozwoju dzielnicy do roku 2030, mając na celu zapewnienie nie tylko nowoczesnych, ale także efektywnych i zrównoważonych rozwiązań w dziedzinie infrastruktury miejskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Piotr Wolski 30.03.2024 16:40
Kanalizacja na Ojca Aniceta miała być w 2021, przez Covid (to chyba mega ściema) jest przełożona o 10 lat!!!

PRZECZYTAJ