Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 09:00

Znasz dobrze historię Warszawy - podziel się wiedzą.

Trwa akcja społecznego opisywania fotografii dokumentujących zniszczenia Warszawy i jej odbudowę po II wojnie światowej.
  • Źródło: Muzeum Warszawy
Znasz dobrze historię Warszawy - podziel się wiedzą.

Źródło: Muzeum Warszawy

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • akcji opisywania zdjęć
  • identyfikowaniu wybranej części muzealnej kolekcji fotografii
  • archiwach fotografii 

Społeczne Opisywanie Fotografii to pierwsza w Polsce akcja wielkiego wspólnego identyfikowania wybranej części muzealnej kolekcji fotografii

Do opracowania jest ponad 5 tys. zdjęć. Jeśli chcesz pomóc w akcji i podzielić się wiedzą, zgłoś się do Muzeum Warszawy.

Muzeum Warszawy zaprasza wszystkich chętnych do opracowania ponad 5 tysięcy archiwalnych zdjęć. Nigdy wcześniej niepokazywane zdjęcia z muzealnej kolekcji będzie można opisywać online na specjalnej platformie. 

Akcja trwa do kwietnia przyszłego roku i może w niej wziąć udział każdy, kto chce podzielić się swoją wiedzą. Za najlepsze opisy są przewidywane nagrody.

Fotografia stanowi największą część kolekcji Muzeum Warszawy. Kolejne negatywy i odbitki są nieustająco digitalizowane i opisywane. Identyfikacja znajdujących się na fotografiach osób i miejsc wymaga wiedzy i indywidualnej pamięci, której nie jest w stanie zastąpić sztuczna inteligencja, dlatego do wzięcia udziału w akcji zapraszamy Was.

Akcja jest pomyślana jako gra – za opisane zdjęcia uczestnicy będą zdobywać punkty, które następnie będą mogli wymienić na nagrody. 

Do Społecznego Opisywania Fotografii wybrano fotografie dokumentujące zniszczenia i odbudowę Warszawy po II wojnie światowej autorstwa Leonarda Jabrzemskiego, Alfreda Funkiewicza, a także Edwarda Hartwiga – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Identyfikacji potrzebują dodatkowo jego kolorowe slajdy z czasu transformacji stolicy w latach 90. XX wieku. Szczególnym wyzwaniem mogą okazać się fotografie wykonywane przez projektantkę zieleni Alinę Scholtz podczas podróży studyjnej do Chin.

Akcja odbywa się na niderlandzkiej platformie Vele Handen – czyli „wiele rąk”. To unikalne narzędzie do crowdsourcingu, czyli społecznościowego i oddolnego dzielenia się swoją wiedzą. Po raz pierwszy wykorzystana w Holandii platforma posłuży teraz do identyfikacji prac z kolekcji Muzeum Warszawy do Społecznego Opisywania Fotografii.

Jak wziąć udział w akcji?

  1. Zarejestruj się na stronie https://velehanden.nl/.
  2. Znajdź projekt „Społeczne Opisywanie Fotografii”.
  3. Kliknij [Opisz fotografię].
  4. Otrzymasz losowo wybrane zdjęcie z kolekcji.
  5. Zacznij opisywać.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze