Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 09:51

Nauczycielki i nauczyciele gratka dla Was!

Spotkanie z Wandą Traczyk-Stawską i seminarium szkoleniowe.
  • Źródło: www.muzeumwarszawy.pl
Nauczycielki i nauczyciele gratka dla Was!

Źródło: www.muzeumwarszawy.pl

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • szkoleniu dla nauczycielek i nauczycieli
  • spotkaniu z Wandą Traczyk-Stawską
  • rozmowach o Powstaniu Warszawskim

W imieniu organizatorów zapraszamy nauczycielki i nauczycieli na szkolenie poświęcone nauczaniu o Powstaniu Warszawskim z wykorzystaniem źródeł – relacji stanowiących zapis osobistego doświadczenia świadków tamtych wydarzeń. Spotkanie odbędzie się 17 lutego (od godz. 10.00 do 14.00) w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na warszawskiej Woli. Specjalnym gościem będzie pani Wanda Traczyk-Stawska – uczestniczka Powstania Warszawskiego, oraz opiekunka pamięci o jego cywilnych ofiarach.

Szkolenie jest kierowane do nauczycieli, edukatorów i przewodników, którzy chcą pogłębić wiedzę o konsekwencjach Powstania Warszawskiego oraz poznać szerszą perspektywę badań o losach warszawiaków w czasie 1944 roku. Naszym celem jest wprowadzenie do nauczania o II wojnie światowej i Powstaniu Warszawskim świadectw cywilnych mieszkańców stolicy. Dostępna w Izbie Pamięci wystawa stała „Głosy pamięci” autorstwa Krzysztofa Wodiczki oparta jest w całości na relacjach świadków tamtych wydarzeń i członkach ich rodzin. Artysta – sławny na całym świecie z multimedialnych projekcji, w których porusza tematykę społeczną i polityczną – wskazuje na rolę kultury i edukacji w kształtowaniu pamięci o wojnie.

Wizyta w Izbie Pamięci będzie także wyjątkową okazją do wysłuchania historii pani Wandy Traczyk – Stawskiej – uczestniczki Powstania i świadka powojennej historii Warszawy. Spotkanie i rozmowa z panią Wandą Traczyk-Stawską to również szansa na zadanie nurtujących Państwa pytań.

Część szkoleniowa podzielona będzie na trzy segmenty: wykorzystanie historii mówionej podczas lekcji w szkole oraz tworzeniu narracji w instytucjach kultury, zwiedzanie wystawy stałej i terenu Cmentarza i Parku Powstańców Warszawy, dyskusja o sposobach upamiętniania Powstania Warszawskiego. Uczestnicy dowiedzą się, jak czerpać inspiracje do prowadzenia lekcji z wykorzystaniem źródeł będących zapisami osobistego doświadczenia świadków konfliktów wojennych i zbrodni na ludności cywilnej. Spacer edukacyjny w okolicy Izby Pamięci będzie okazją do refleksji nad zapominaniem i upamiętnianiem wydarzeń nie tylko z czasów drugiej wojny światowej, ale również z odleglejszych wieków w historii Warszawy.

Zapisy na spotkanie: [email protected]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze