Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 16 czerwca 2024 10:15

Nagroda dla białołęckiego CAM

Białołęckie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej otrzymało główną nagrodę w konkursie w kategorii Mały obiekt użyteczności publicznej m.in. za „rozwiązania architektoniczne, ściśle korespondujące z funkcją, jaką ma on spełniać”.
  • Źródło: Dzielnica Białołęka
Nagroda dla białołęckiego CAM
nagroda w konkursie

W tym artykule przeczytasz miedzy innymi o:

  • nagrodzie dla Centrum Aktywności Międzypokoleniowej
  • konkursie Lidera Dostępności

Konkurs Lider Dostępności

Konkurs "Lider Dostępności" to inicjatywa organizowana przez Integrację i Towarzystwo Urbanistów Polskich od 2016 roku. Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wszystkich innych użytkowników mających specjalne potrzeby. W skład tegorocznej kapituły konkursu wchodzili architekci, urbaniści oraz specjaliści od dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, wspierani przez ekspertów wyznaczonych przez Kancelarię Prezydenta RP.

Nagroda dla Centrum Aktywności Międzypokoleniowej

Główną nagrodę w kategorii „Mały obiekt użyteczności publicznej” otrzymało Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM) przy ul. Ceramicznej w Warszawie. Jak czytamy w opisie kapituły konkursowej: białołęcki CAM to z założenia obiekt wielofunkcyjny, pełniący misję integracji społecznej i pokoleniowej. Klubokawiarnia, żłobek, dom dziennego pobytu dla seniorów, miejsce wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, ogród społecznościowy, place zabaw i siłownia plenerowa – to tylko niektóre z przestrzeni, które znajdują się w CAM Ceramiczna na Białołęce. Stworzenie miejsca otwartego na tak szeroką i zróżnicowaną grupę odbiorców było możliwe dzięki wprowadzeniu kompleksowych rozwiązań z zakresu dostępności. Zadbano o odpowiednie dojścia i dojazdy, udostępniono każdą ze stref dla osób poruszających się na wózkach, a ciągi komunikacyjne wyposażono w balustrady ścienne oraz oznakowania dla osób niewidomych i słabowidzących. Poza toaletami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnością w budynku znajduje się również "komfortka". 

Pokazuje to, że twórcy tego miejsca nie zatrzymali się tylko na wymaganych elementach dostępności, ale poszli krok dalej, tworząc miejsce przyjazne i komfortowe dla swoich użytkowników. Centrum Aktywności Międzypokoleniowej to obiekt, w którym rozwiązania architektoniczne ściśle korespondują z funkcją, jaką ma on spełniać. W tę myśl wpisuje się również wprowadzenie do wnętrz kolorów, które nie przytłaczają, za to ożywiają wnętrze budynku, nadając mu ciepły, przyjazny charakter.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ