Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 11:53

Las Wydma Żerańska

Wakacje się skończyły, ale nie w tym miejscu, bowiem nazwa tego miejsca posiada zabarwienie wakacyjne. W kolejnym cyklu "Perełki Białołęki" przedstawiamy wydmę – będzie to Las Wydma Żerańska.
  • Źródło: Lasy Miejskie
Las Wydma Żerańska
Wydma Żerańska

Źródło: lasy Miejskie

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • lesie Wydma Żerańska
  • zadaniach wydmy

Las Wydma Żerańska

Taką nazwę nosi fragment lasu bardzo specyficzny – szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na jego regularny kształt, przypominający bardzo wydłużony prostokąt.
Las Wydma Żerańska jest wąski i długi, jego szerokość wynosi około 100 metrów, długość niespełna 1,5 km, a powierzchnia to 16,90 ha. Należy do grona najmłodszych kompleksów leśnych. Powstał na skutek zalesiania w okresie powojennym terenów wydmowych, zdegradowanych w wyniku działalności człowieka. Rozciąga się od Kanału Żerańskiego do okolic ulicy Inowłodzkiej i zajmuje obszar między zakładami przemysłowymi usytuowanymi wzdłuż ulicy Marywilskiej a torami kolejowymi.

Wygląd tego drzewostanu jest charakterystyczny i typowy dla zalesień powstałych na gruntach porolnych i zdewastowanych. Dominuje tu sosna (jak to zwykle bywa na wydmach), mniejszą rolę odgrywają brzozy, dęby i robinie akacjowe. Charakteryzuje się też bujnym drugim piętrem, które w przyszłości będzie drzewostanem.

Zadanie wydmy

Niewielka powierzchnia, 16,90 ha, młody wiek i usytuowanie sprawia, że nie ma on większego znaczenia jako miejsce wypoczynku i rekreacji dla ludności Warszawy. Las Wydma Żerańska spełnia jednak inną niezmiernie ważną rolę, jaką jest minimalizowanie negatywnych skutków zakładów przemysłowych, w okolicy których jest usytuowany. Można wręcz powiedzieć, że cały otoczony jest zakładami przemysłowymi.
Na terenie Wydmy Żerańskiej brakuje dróg i ścieżek do przemieszczania się, las posiada gęsty podszyt i sprawia wrażenie niedostępnego.
Ze względu na sposób powstania i okoliczne niesprzyjające warunki, stabilność tego lasu jest osłabiona i jego zachowanie wymaga wsparcia ze strony człowieka.

Jak zwiedzić?

Najłatwiejszy sposób na zwiedzenie Lasu Wydma Żerańska to wycieczka drogą oddzielającą go od torów kolejowych


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze